Σε συνέχεια της από 29-2-2024 ανακοίνωσης μας

9ο & 12ο Δημοτικά Σχολεία Ευόσμου

ΓΙΑ  ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Οι εγγραφές γίνονται  από  την Παρασκευή 1 έως και την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024

(Σύμφωνα με το  υπ. αρ. πρωτ. Φ.6/21383/Δ1/ 28-2-2024 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α)

Δικαιολογητικά που χρειάζονται για την εγγραφή:

1) Αίτηση- Υπ. Δήλωση Στοιχείων Εγγραφής.

2) Πιστοποιητικό Γέννησης του παιδιού. (Εκδίδεται από τα Σχολεία εγγραφής)

3) Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο να φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια μέχρι την ημερομηνία εγγραφής.

4) Συμπληρωμένο το (Α.Δ.Υ.Μ.)  Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή-τριας από ιατρό. (Το συμπληρωμένο Α.Δ.Υ.Μ.  θα πρέπει  να παραδοθεί στο σχολείο εγγραφής  με την έναρξη του διδακτικού έτους 2024-2025 και το αργότερο ως το τέλος Σεπτεμβρίου 2024. Από την ημερομηνία αυτή και μετά, για όσα παιδιά δεν υπάρχει Α.Δ.Υ.Μ., δεν θα  επιτρέπεται η συμμετοχή τους  στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής.

5) Βεβαίωση Παρακολούθησης Νηπίου από το Νηπιαγωγείο.

Το Πιστοποιητικό Φοίτησης στο νηπιαγωγείο εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων  και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο εγγραφής.

6) Αποδεικτικό Στοιχείο Κατοικίας. π.χ. Λογαριασμός Ηλεκτρικής ενέργειας ή Φυσ. Αερίου, Εκκαθαριστικό Εφορίας, Συμβόλαιο αγοράς κατοικίας ή Μισθωτήριο taxisnet στο όνομα του Γονέα ή Κηδεμόνα.  Οι Λογαριασμοί Κινητών – Σταθερών τηλεφώνων και ΕΥΑΘ δεν αποδεικνύουν τόπο Διαμονής.

7) Σας πληροφορούμε ότι τη νέα διδακτική χρονιά 2024-2025, για να Εγγραφεί και να φοιτήσει μαθητής – μαθήτρια     στα Ολοήμερα Τμήματα θα πρέπει οι γονείς του να υποβάλλουν σχετική  Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση. Δεκτές γίνονται όλες ανεξαιρέτως οι αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων για φοίτηση στο Ολοήμερο Πρόγραμμα χωρίς προϋποθέσεις. Σας επισημαίνουμε ότι όσα παιδιά τελικά εγγραφούν στο Ολοήμερο Πρόγραμμα η φοίτηση τους θα είναι υποχρεωτική.

Τα σχετικά έντυπα για τα  Δικαιολογητικά 1, 4 και 7  υπάρχουν  στα γραφεία των Σχολείων.

1. Οι αλλοδαποί μαθητές-μαθήτριες εγγράφονται στην Α’ τάξη προσκομίζοντας τα δικαιολογητικά που αναφέρονται παραπάνω (παρ.9 ,10 και 11, του αρ.7, του ΠΔ 79/2017 (ΦΕΚ 109/Α/1-8-2017) καθώς και με ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό επίσημα μεταφρασμένο (χωρίς τη δέσμευση της ημερομηνίας έκδοσης). Όσον αφορά στις εγγραφές μαθητών/τριών αιτούντων διεθνούς προστασίας στις τάξεις των σχολικών μονάδων, προβλέπονται ως Απαραίτητα δικαιολογητικά εγγραφής: 1. Το Δελτίο Αιτούντος Διεθνή Προστασία της Υπηρεσίας Ασύλου ή άλλο επίσημο έγγραφο, μέσω του οποίου διασφαλίζεται η ταυτοπροσωπία των μαθητών/τριών. 2. το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή/τριας (ΑΔΥΜ), προκειμένου να μπορούν οι μαθητές/τριες να συμμετέχουν στο μάθημα της γυμναστικής, και 3. Το Διεθνές Πιστοποιητικό Εμβολιασμών ή Προφύλαξης, αναγκαίο για τη διασφάλιση της δημόσιας υγείας. Τα δικαιολογητικά εγγραφής πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένα
  2. Αν οι γονείς του προς εγγραφή παιδιού είναι α) διαζευγμένοι, απαιτείται δικαστική απόφαση επιμέλειας ή επίσημο ιδιωτικό συμφωνητικό πρόσφατο και επικαιροποιημένο β) σε διάσταση ή άλλη περίπτωση χρειάζεται Δήλωση περί επιμέλειας-κηδεμονίας.

iii. Προκειμένου να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες για πρόβλεψη υποστηρικτικού θεσμού σε περίπτωση που το προς εγγραφή παιδί πάσχει: α) από χρόνια πάθηση ή αναπηρία, ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες-μαθησιακή δυσκολία κλπ οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Δ.Α.Σ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη  δημόσια  αρμόδια  υπηρεσία,  χωρίς  αυτό  να  αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές είναι πιθανόν να διαφοροποιηθούν σε περίπτωση υπεραριθμίας αιτήσεων ή αλλαγής των τελικών ορίων των σχολικών περιφερειών των Δημοτικών Σχολείων Ευόσμου. Επίσης, η κατανομή των εγγραφέντων μαθητών-τριών στα Δημοτικά σχολεία του συγκροτήματός μας θα γνωστοποιηθεί έως την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024.

Οι εγγραφές θα διενεργούνται τις εργάσιμες ημέρες (1-20/3

/2024)  από τις 10:00 έως 11:20 πμ με φυσική παρουσία και μόνο κατόπιν τηλεφωνικής προσυνεννόησης (rendezvous) στο τηλ.: 2310656475 (τηλεφωνείτε κατά τις πρωινές ώρες λειτουργίας του σχολείου) .

Εύοσμος,  29 Φεβρουαρίου 2024

Οι Δ/νσεις  των 9ου & 12ου Δημοτικών  Σχολείων

Ο Σύλλογος Διδασκόντων, το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και οι μαθητές-μαθήτριες του 12ου Δημ. Σχ. Ευόσμου ευχόμαστε σε όλους σας

Χαρούμενα και Ειρηνικά Χριστούγεννα

Ευτυχισμένο και Δημιουργικό

το νέο έτος 2024

agiasmos 696x418 1

12ο Δημ. Σχολείο Ευόσμου

Ανακοίνωση Αγιασμού – Έναρξης  νέας Σχολικής Χρονιάς   2022 – 2023

Ο  Αγιασμός στο σχολικό μας συγκρότημα θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 11/09/2023 και ώρα 09:00 π.μ. Παρακαλούμε για την έγκαιρη προσέλευση των μαθητών/τριών στις  08:30πμ.  Μετά την τέλεση του Αγιασμού οι μαθητές/τριες των τάξεων θα αποχωρήσουν. Επίσης  παρακαλούνται οι γονείς-κηδεμόνες  για την ασφαλή και έγκαιρη προσέλευση και αποχώρηση των παιδιών τους.

Από  την επόμενη ημέρα 12/09/2023   θα διεξαχθούν κανονικά τα μαθήματα (προσέλευση όλων των τάξεων από τις 08:00 π.μ έως 08:15 π.μ και αποχώρηση στις13:15μ.μ με πρωινή ζώνη (07:00-08:00 π.μ [υποδοχή 07:00-07:15π.μ]),  και ολοήμερο (έναρξη από τις 13:15μ.μ με: α΄ αποχώρηση στις14:55μ.μ ,β΄ αποχώρηση στις 15:50μ.μ. και τελική αποχώρηση στις 17:30μ.μ )

Καλή Σχολική χρονιά .

Επόμενη σελίδα: »