Οδηγίες για το άνοιγμα των σχολείων στις 10 Μαϊου – Διενέργεια self test

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά!

Τη Δευτέρα 10/5/2021 τα σχολεία ανοίγουν και πάλι, με μέτρα προστασίας και τεστ αυτοδιάγνωσης, τα οποία καλείστε να προμηθευτείτε από φαρμακείο και να εφαρμόσετε την Κυριακή 9/5/2021 (έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο). Στη συνέχεια, θα πρέπει να δηλώσετε το αποτέλεσμα στην ειδική πλατφόρμα self-testing.gov.gr  και να εκτυπώσετε τη σχολική κάρτα.  Τη Δευτέρα το πρωί κατά την προσέλευσή σας  θα πρέπει να επιδείξετε την σχολική κάρτα όπου αναγράφεται το αρνητικό αποτέλεσμα του τεστ. Για την καλύτερη ενημέρωσή σας σάς προωθούμε τις οδηγίες που λάβαμε από την Α’ Δ/νση ΠΕ Αθηνών καθώς και το σχετικό ΦΕΚ.

Με εκτίμηση,

Η Προϊσταμένη

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τις οδηγίες αναλυτικά:

Ενημέρωση για την εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης (δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος) από τον κορωνοϊό COVID – 19

Δ1α_ΓΔ οικ_27707_4_5_21_KYA ΦΕΚ Β 1825_ΣΕΛΦ ΤΕΣΤ