11ο Νηπιαγωγείο Ξάνθης

11th kindergarten school of Xanthi Καλώς ήρθατε στις σελίδες μας :)

A Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Ε Ι Σ

Σας ενημερώνουμε ότι η γιορτή μας για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821, θα γίνει την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2017 , στις 8:30 το πρωί. Η γιορτή θα είναι ανοιχτή για τους γονείς. Προς τιμήν των ηρώων που μας χάρισαν την ελευθερία, θα ακουστούν ποιήματα και τραγούδια από τα παιδιά, θα χορέψουν τα κορίτσια των τμημάτων Πρωινό 1 και 2 και τα αγόρια του Πρωινού 3 τμήματος (Ολοήμερο). Θα κλείσουμε με τον Εθνικό Ύμνο και θα σχολάσουμε.

Σύμφωνα με την υπ’ αριθμό πρωτοκόλλου 14476/ΓΔ/1/21-2-2017, απόφαση του Δήμαρχου Ξάνθης κου Χαράλαμπου Δημαρχόπουλου, τα σχολεία του Δήμου Ξάνθης, θα είναι κλειστά την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου, ώστε να διευκολυνθεί η συμμετοχή των παιδιών σε προγραμματισμένες δράσεις και εκδηλώσεις λόγω της αποκριάς.

Σας ενημερώνουμε, ότι η σημερινή καρναβαλική παρέλαση ακυρώθηκε λόγω βροχής και θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου..

Καλώς το καρναβάλι, με τους τρελούς χορούς…

Τέτοιο χορό θα κάνουμε κι εμείς την Πέμπτη στο σχολείο μας!!

Οι γονείς θα φέρετε τα παιδιά, ντυμένα μασκαράδες, κανονικά το πρωί και θα τα πάρετε κανονικά το μεσημέρι-όσον αφορά τα πρωινά τμήματα.

Το Ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά, μόνο που θα φέρετε το πρωί και μια αλλαξιά ρούχα μαζί με τα υπόλοιπα πράγματά τους, για να τα ξεντύσουμε μετά το χορό~πάρτι, ώστε να μην κουραστούν και να μην λερώσουν τις στολές τους με το φαγητό.

Ας αρχίσουν οι χοροί λοιπόν!!!

Σας ενημερώνουμε ότι την Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2017, ημέρα εορτασμού των Τριών Ιεραρχών, με απόφαση του Υπουργείου, τα Νηπιαγωγεία δεν θα λειτουργήσουν .

Σύμφωνα με την απόφαση του Δημάρχου Ξάνθης, με  Αριθμ. Πρωτ.:1200 / 12 Ιανουαρίου 2017 ,  τα σχολεία θα είναι κλειστά και την Παρασκευή 13 Ιανουαρίου.

Με απόφαση του Δημάρχου Ξάνθης, τα σχολεία θα είναι κλειστά και την Πέμπτη 12 Ιανουαρίου.

Και την Τετάρτη 11 Ιανουαρίου θα είναι κλειστά τα σχολεία στο Νομό μας.snowy_winter_weather

Κλειστά θα είναι τα σχολεία και την Τρίτη 10 Ιανουαρίου λόγω χιονοπτώσεων και χαμηλών θερμοκρασιών.

Καλημέρα και καλή Χρονιά. Όλα τα σχολεία θα είναι κλειστά σήμερα Δευτέρα 9 Ιανουαρίου 2017, λόγω του χιονιά.

Την Πέμπτη 17 Νοεμβρίου, σε όλα τα σχολεία της χώρας μας γίνονται εκδηλώσεις για το Πολυτεχνείο και δεν γίνονται μαθήματα. Έτσι λοιπόν κι εμείς θα κάνουμε μια γιορτούλα αφιερωμένη στους πεσόντες του Πολυτεχνείου. Η γιορτή θα γίνει χωρίς την παρουσία των γονέων που θα φέρουν τα παιδιά στις 8:20 κανονικά το πρωί και θα τα παραλάβουν στις 10:00.

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2016 καλούμαστε (οι εκπαιδευτικοί) να αποφασίσουμε για  τους αιρετούς εκπροσώπους που επιθυμούμε να μας εκπροσωπήσουν στα Υπηρεσιακά Συμβούλια ΠΥΣΠΕ, ΑΠΥΣΠΕ και ΚΥΣΠΕ για την επόμενη διετία 2017-18.  Όλα τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης ~ Νηπιαγωγεία και Δημοτικά σχολεία ~  θα είναι κλειστά, λόγω εκλογών.

Σας ενημερώνουμε ότι η γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, θα γίνει στο σχολείο μας την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2016 χωρίς την παρουσία γονέων. Οι γονείς θα φέρετε τα παιδιά κανονικά το πρωί στις 8:20 ~ 8:30 και θα τα παραλάβετε στις 9:30. Το Ολοήμερο δεν θα λειτουργήσει σύμφωνα με τα Π.Δ. 200 και 201.

Περί Νηπιαγωγών

«Για μένα, ενώπιον του Θεού,
το πιο υπεύθυνο επάγγελμα
που μπορεί να κάνει κάποιος, είναι Νηπιαγωγός.
Αλλά και το πιο δύσκολο, γιατί πλάθει ψυχές.
Και πλάθοντας ψυχές, πλάθεις ανθρώπους,
οι οποίοι είναι κατ’ εικόνα του Θεού πλασμένοι.
Και έτσι γίνεσαι συνεργός του Θεού, όπως γίνονται
και οι γονείς, όταν τεκνοποιούν». Και συνέχισε:
«Αν δεν έχεις τα κότσια να γίνεις νηπιαγωγός,
να γίνεις δάσκαλος.Είναι το ίδιο υπεύθυνο.
Κι αν δεν μπορείς ούτε δάσκαλος,
Τότε να γίνεις καθηγητής!».

certificate-site

Ενίσχυση Προσχολικής Εκπαίδευσης

Πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης

Εξατομικευμένη υποστήριξη μαθητών με αναπηρίες ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

ΚΕΘΙ

Τρέξαμε κι εμείς στην Βιβλιοτρεχαλα φιλαναγνωσίας!!

Translate our blog to your language

Πως να γίνετε φίλοι μας

Θέλετε να γίνετε φίλοι μας και δεν μπορείτε; Να τι θα κάνετε: Θα μπείτε στην ιστοσελίδα του school (www.sch.gr), θα συνδεθείτε με τους δικούς σας κωδικούς, και πάνω δεξιά θα πληκτρολογήσετε στην αναζήτηση 11nipxan. Στην σελίδα που θα σας ανοίξει, θα μπορείτε να μας κάνετε φίλους :)

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"