17 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ – ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ
Κάθε χρόνο στις 17 Νοεμβρίου γιορτάζουμε την επέτειο του Πολυτεχνείου μέσα από παραμύθια, δραματοποιήσεις, κατασκευές, τραγούδια. Μερικές ενδεικτικές δραστηριότητες.
Διαβάσαμε το παραμύθι “Ντενεκεδούπολη” και φτιάξαμε την δική μας κούκλα με ντενεκεδάκι, με την οποία παίξαμε κουκλοθέατρο . Τον φόντο τον φτιάξαμε συνθέτοντας σχήματα ( στη δραστηριότητα αυτή εμπνευστήκαμε από τις συνθέσεις που είχαμε φτιάξει την προηγούμενη εβδομάδα στη θεματική σχήματα). Επίσης γράψαμε το σύνθημα των φοιτητών ” ΨΩΜΙ ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ “.
Τραγουδήσαμε και ζωγραφίσαμε ” Τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο”
Φτιάξαμε γαρύφαλλα
Παιχνίδι επιδαπέδιος λαβύρινθος. Το κάθε παιδί έπρεπε να καταθέσει το γαρύφαλλο του στην πύλη του Πολυτεχνείου βρίσκοντας το σωστό δρόμο και αποφεύγοντας τα εμπόδια.
Βοηθήσαμε και το Beebot να φτάσει στην πύλη του Πολυτεχνείου