Απρ 202122

Με αφορμή την έκθεση «Αρχαιολατρεία και Φιλελληνισμός. Συλλογή Θανάση και Μαρίνας Μαρτίνου» που θα ξεκινήσει στο Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης μόλις ανοίξουν τα μουσεία, το Μουσείο καλεί τα παιδιά να ζωντανέψουν τους δικούς τους «Καθημερινούς Ήρωες» και οι μαθητές μας πρόθυμοι να ζωντανέψουν τους δικούς τους ήρωες!!!

Μέσα από πίνακες, γλυπτά και άλλα αντικείμενα τέχνης, ψάχνουμε και μαθαίνουμε για τους Ήρωες του τότε και τους συνδέουμε με τους Ήρωες του σήμερα. Ποιοι είναι οι δικοί σου Καθημερινοί Ήρωες, και τι τους κάνει να ξεχωρίζουν; Ένας πυροσβέστης; Ένας γιατρός; Ένα  παιδί που φροντίζει τα αδέσποτα ζώα και το περιβάλλον; H μητέρα ή ο πατέρας σου; Τους βλέπουμε γύρω μας, τους φανταζόμαστε και τους ζωντανεύουμε στο χαρτί, κάνοντάς τους ακόμα πιο μοναδικούς!

Αν δεν έχεις προλάβει να στείλεις τον δικό σου ήρωα μπορείς να τον ζωγραφίσεις και να τον στείλεις στην ψηφιακή πλατφόρμα του Μουσείου έως τις 29 Απριλίου 2021.

Περισσότερες πληροφορίες για τον διαγωνισμό θα βρείτε στην ιστοσελίδα του Μουσείου   https://cycladic.gr/paidikos-diagonismos

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει  στον 8ο παιδικό διαγωνισμό ζωγραφικής του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης  που πραγματοποιείται, πρώτη φορά, ψηφιακά!

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Απρίλιος 2021

Σαν σήμερα

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.