Συμμετοχή του 11ου Νηπιαγωγείου Ιωαννίνων στο eTwinning

Ιαν 20189

Το eTwinning είναι η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης. Προσφέρει μία πλατφόρμα για το προσωπικό (εκπαιδευτικούς, διευθυντές κ.λ.π.) που εργάζεται σε σχολεία των συμμετεχόντων Eυρωπαϊκών χωρών, για να επικοινωνούν, να συνεργάζονται, να διεξάγουν έργα, να μοιράζονται και, με λίγα λόγια, να αισθάνονται και να αποτελούν μέρος της πιο συναρπαστικής κοινότητας μάθησης.

Το σχολικό έτος 2017-18 το οποίο διανύουμε πραγματοποιείται στο Νηπιαγωγείο μας ένα νέο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο “The fairy of life’s values“, “Η Νεράϊδα των αξιών της ζωής”

Τα συνεργαζόμενα σχολεία είναι:etw_certificate_152748_el

Το πρόγραμμα παρέχει σε μαθητές και εκπαιδευτικούς τη δυνατότητα να συνεργάζονται, να δημιουργούν, να μοιράζονται και να συζητούν, καθώς εργάζονται με ποικίλες εκπαιδευτικές εμπειρίες που βασίζονται σε αξίες. Το περιεχόμενο του προγράμματος είναι ποικίλο και περιλαμβάνει σκέψεις, συζητήσεις καθώς και παιχνίδια και άλλες δραστηριότητες στο σχολικό πρόγραμμα σπουδών. Το κοινό στοιχείο μεταξύ αυτών των δραστηριοτήτων είναι ότι όλες έχουν τις αξίες στον πυρήνα τους.
Στόχοι του έργου αποτελούν τα παρακάτω:
· Η ανάπτυξη της συνεργασίας σχολείων, μαθητών και εκπαιδευτικών με την
εφαρμογή της συνεργατικής μάθησης
· Η αξιοποίηση από τους μαθητές της αρχής «μαθαίνω πώς να μαθαίνω»
· Η κοινωνική, προσωπική και πολιτισμική ανάπτυξη των μαθητών
· Η προσαρμογή της διδακτικής πράξης στις ιδιαίτερες ανάγκες των μαθητών
με την προώθηση της συμμετοχής των μαθητών και την παραγωγή
κατάλληλου εκπαιδευτικού υλικού.
Ο κεντρικός ήρωας που θα μαθαίνει τις αξίες στα παιδιά αποφασίστηκε απ’όλα τα μέλη να είναι μια νεράιδα.Το όνομα της Νεφέλη!!!

Η νεράιδα Νεφέλη ήρθε στο νηπιαγωγείο μας την στιγμή που ακούστηκε το τραγούδι τηςhttps://youtu.be/lF3zt_Gj3uk

Τα παιδιά υποδέχτηκαν με μεγάλο ενθουσιασμό τη νεράιδα Νεφέλη, χόρεψαν μαζί της και παρέλαβαν το δώρο που μας έφερε!!!

Το ανοίξαμε και διαβάσαμε το μήνυμα που μας έγραψε.

Στόλισαν το καθένα με το δικό του τρόπο το όνομα της Νεφέλης και της το πρόσφεραν και εκείνη τους πρόσφερε γλυκές λιχουδιές!!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| με ετικέτα  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συμμετοχή του 11ου Νηπιαγωγείου Ιωαννίνων στο eTwinning

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Ιανουάριος 2018