3/9/2021

Αγιασμός 2021

Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 στις  9:30 το πρωί θα πραγματοποιηθεί αγιασμός στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας. Συστήνεται οι μαθητές να συνοδεύονται από ένα άτομο. Λαμβάνοντας υπόψη τα μέτρα προστασίας από τον Covid-19 θα τηρηθούν αυστηρά οι απαραίτητες αποστάσεις και όλοι οι παρευρισκόμενοι (ενήλικες και παιδιά) θα φορούν μάσκα.

Οι νηπιαγωγοί

31/05/20

Αγαπητοί γονείς,
1η Ιουνίου επιστρέφουμε στις τάξεις μας, στη ρουτίνα και στην καθημερινότητά μας. Ωστόσο τίποτα δε θα είναι ίδιο! Το εκπαιδευτικό προσωπικό του 11 ου Νηπιαγωγείου έχει μεριμνήσει ώστε να τηρούνται τα απαραίτητα μέτρα και οι προβλεπόμενοι κανόνες.

ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
-Μιλάω στο παιδί μου γα τους κανόνες υγιεινής (βήχω στο εσωτερικό του αγκώνα μου, δε βάζω το χέρι στη μύτη ή στο στόμα κλπ) και τον τρόπο χρήσης του αντισηπτικού.
-Θερμομετρώ το παιδί μου πριν ξεκινήσουμε για το Νηπιαγωγείο ώστε να γνωρίζω τη θερμοκρασία του. Αν παρουσιάσει βήχα, καταρροή ή νιώθει αδιαθεσία, παραμένει στο σπίτι. Το ίδιο ισχύει αν εμφανίσει «ύποπτα» συμπτώματα κάποιος από την οικογένεια.

ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ
-Φροντίζω να διατηρώ αποστάσεις από τους άλλους γονείς και τα παιδιά.
-Παραδίδω το παιδί μου στην εκπαιδευτικό στην πόρτα και δεν εισέρχομαι στο χώρο του Νηπιαγωγείου.
-Το νήπιο εισέρχεται, τακτοποιεί τα προσωπικά του αντικείμενα, απολυμαίνει τα χέρια του με αντισηπτικό και μπαίνει στην αίθουσα διδασκαλίας. Το παγούρι παραμένει στην τσάντα.

ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
-Κάθε νήπιο κάνει χρήση των προσωπικών του αντικειμένων (μαρκαδόρους, πλαστελίνη, μολύβι, ψαλίδι) τα οποία βρίσκονται στο συρτάρι του και τα επιστρέφει εκεί μετά την ολοκλήρωση κάθε δραστηριότητας.
-Έχουν αποσυρθεί αντικείμενα και παιχνίδια που δεν δύναται να απολυμανθούν ενώ έχουν οριοθετηθεί οι θέσεις ώστε να τηρούνται οι προβλεπόμενες αποστάσεις ασφαλείας.
-Μετά το τέλος κάθε δραστηριότητας γίνεται καθαρισμός επιφανειών και χεριών.

ΜΕΤΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
-Αν χρειαστεί να επικοινωνήσω με τις εκπαιδευτικούς το κάνω τηλεφωνικά μετά τη λήξη του προγράμματος(13.00).
-Αν προκύψει κάτι και επιθυμώ να δω τις εκπαιδευτικούς δια ζώσης κλείνω ραντεβού.

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟΥ ΚΡΟΥΣΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ:
-Ενημερώνετε αμέσως το Νηπιαγωγείο και τον ΕΟΔΥ ώστε να γίνει ιχνηλάτηση των επαφών του κρούσματος.

Στόχος της ενημέρωσης είναι ο περιορισμός του ενδεχομένου διασποράς της νόσου covid-19

13/05/20

Σας ενημερώνουμε ότι, καθημερινά από τις 9 π.μ. ως τις 12 μ.μ. από τις 15 έως 30 Μαΐου, στο Νηπιαγωγείο θα εκδίδεται “Βεβαίωση Φοίτησης” η οποία προσκομίζεται από τον γονέα ή κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας για την εγγραφή του/της στο Δημοτικό.

05/05/20

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του 11ου Νηπιαγωγείου,

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 84/τ. Α’/13.4.2020 στα πλαίσια των οδηγιών του Υπουργείου Παιδείας οι εκπαιδευτικοί δύνανται να παρέχουν εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση και στο Νηπιαγωγείο. Αναφορικά με το πλαίσιο της σύγχρονης εκπαίδευσης σύμφωνα με το υπ’ αριθμόν Φ8/47901/ΓΔ4/22-04-2020 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ θα χρησιμοποιηθεί η εφαρμογή Webex Meetings. Σχετική ενημέρωση έχει αποσταλεί στα προσωπικά σας email.

Η εξ αποστάσεως διδασκαλία δεν υποκαθιστά τη δια ζώσης εκπαίδευση, αλλά διατηρεί στενή την επαφή των μαθητών με τους εκπαιδευτικούς και το σχολείο.

Για περισσότερες πληροφορίες https://mathainoumestospiti.gov.gr/nipiagogeio-gia-mathites/