«Κατασκευάζω επιτραπέζια παιχνίδια από υλικά προς ανακύκλωση»

Αφορμή στάθηκε η ενότητα «Επιπτώσεις της τεχνολογίας» στο μάθημα της τεχνολογίας και η  συζήτηση για τα αποτελέσματα που προκύπτουν από την κακή χρήση της τεχνολογίας όπως η πυρηνική απειλή, η ρύπανση του περιβάλλοντος, κ.α.

Στη συνέχεια, με  τη  χρήση του υλικού που μας διέθεσε ο δήμος Λαρισαίων – Τμήμα Εναλλακτικής Διαχείρισης και Πράσινων Σημείων – και η εταιρεία ΑΦΗΣ για την ανακύκλωση μπαταριών, η αναφορά στις θετικές επιδράσεις που μπορεί να έχει η τεχνολογία στο περιβάλλον με την επαναχρησιμοποίηση και την ανακύκλωση,

οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α4 ενθουσιάστηκαν με την ιδέα συμμετοχής σε εργασία με θέμα «Κατασκευάζω επιτραπέζια παιχνίδια από υλικά προς ανακύκλωση».

Ευκαιρία για ανάπτυξη  τεχνικών και κοινωνικών δεξιοτήτων αλλά και προσωπικής ικανοποίησης μέσα από  τη χαρά της συμμετοχής και της δημιουργίας.

Η  εργασία των μαθητών και μαθητριών του Α4 ξεκίνησε με τρίλιζα, ποδοσφαιράκια, φιδάκι και συνεχίζεται με τρελό λαβύρινθο,  πίνακα δραστηριοτήτων, μονόπολη και άλλες ιδέες.

Παράλληλα, οργανώθηκε και το γραπτό μέρος της εργασίας αξιοποιώντας έντυπες και ηλεκτρονικές πηγές.

Δείτε και εδώ:

ΕΙΚΟΝΑ Α4