Αντισεισμική προστασία στο 11ο Γυμνάσιο Λάρισας

Στο πλαίσιο εφαρμογής οδηγιών της Πολιτικής Προστασίας και της Πολιτικής Άμυνας σχετικά με ‘’Ενημέρωση και εκπαίδευση προσωπικού και μαθητών σε θέματα αυτοπροστασίας’’ πραγματοποιήθηκε ενημέρωση και εκπαίδευση των μαθητών και μαθητριών του Σχολείου μας  σε θέματα αντισεισμικής προστασίας  την εβδομάδα  7 – 11 Οκτωβρίου 2019 στο μάθημα της Τεχνολογίας από τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν το μάθημα στην Α, Β και Γ τάξη.

Η ενημέρωση για τη λήψη μέτρων αυτοπροστασίας από το σεισμό έγινε με βάση τις οδηγίες και το υλικό της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας και του Οργανισμού  Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας.

Η εκπαίδευση  για  το σεισμό και τα μέτρα προστασίας στο σπίτι και το σχολείο πραγματοποιήθηκε με την παρουσίαση και   μελέτη  του εκπαιδευτικού υλικού των αρμόδιων φορέων και τη συζήτηση που ακολούθησε στην τάξη.

Οι μαθητές/τριες  ενημερώθηκαν και για το σχέδιο διαφυγής και διάσωσης από τους διάφορους  χώρους διδασκαλίας  του σχολείου  ώστε να προετοιμαστούν και για την πρώτη  άσκηση εγκατάλειψης του σχολικού κτιρίου που θα πραγματοποιηθεί το αμέσως επόμενο διάστημα.

Το έντυπο υλικό που μας στάλθηκε από τον Οργανισμό Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας  δόθηκε στους μαθητές και τις μαθήτριες για τη διάχυση των πληροφοριών στο οικογενειακό τους περιβάλλον και τη σύνταξη του οικογενειακού σχεδίου  προετοιμασίας για έκτακτες ανάγκες.                  (Δείτε το εδώ: https://www.oasp.gr/sites/default/files/Brochure%20STATHI%20For%20site.pdf)

Οι αφίσες τοποθετήθηκαν στους χώρους του σχολείου  για τη διαρκή υπενθύμιση των πριν, κατά και μετά το σεισμό ενεργειών που πρέπει να κάνουμε όλοι  και όλες.                                                                                                                                                                                                                             (Δείτε εδώ: https://www.oasp.gr/sites/default/files/afisa.pdf)

Το ενημερωτικό υλικό σε ηλεκτρονική μορφή διατίθεται μέσω των  ιστοσελίδων  της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας (www.civilprotection.gr )  και  του Οργανισμού  Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας (www.oasp.gr) .