A16. Study visits document about recycling processes in companies of profile

Activity A16

Study visits  document about recycling processes in companies of profile

Οι εκπαιδευτικές επισκέψεις προάγουν την ενημέρωση, την ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών των ενδιαφερομένων, εκπαιδευτικών, μαθητών και εργαζομένων σε διάφορους φορείς για θέματα κοινού ενδιαφέροντος και την απόκτηση από τους μαθητές εμπειριών και εικόνων εκπαιδευτικών, επιστημονικών και επαγγελματικών δράσεων.

Για το λόγο αυτό, στα πλαίσια Προγράμματος πραγματοποιήθηκαν εκπαιδευτικές επισκέψεις σε φορείς που ασχολούνται με την ανακύκλωση αλλά και με μεθόδους που ελέγχουν τις σταθερές που προσδιορίζουν την καθαρότητα διάφορων περιβαλλοντικών παραγόντων (πχ. νερό, έδαφος κλπ)

Στο φωτογραφικό άλμπουμ που ακολουθεί, περιγράφονται οι εκπαιδευτικές επισκέψεις που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια του Προγράμματος.

Επίσκεψη στις εγκαταστάσεις και στο χημικό εργαστήριο της μονάδας Βιολογικού Καθαρισμού Λάρισας:

Ξενάγηση στο Χημείο της ΔΕΥΑΛ, όπου γίνεται ο ποιοτικός έλεγχος της καθαρότητας του νερού της πόλης:

Επίσκεψη στη μονάδα ανακύκλωσης και στις εγκαταστάσεις του ΧΥΤΑ Ν. Λάρισας:

Επίσκεψη και εκπαίδευση στο Πάρκο Ανακύκλωσης των Δήμων Αγίων Αναργύρων και Καματερού:

Οι μαθητές παρακολούθησαν τις εργασίες που λαμβάνουν χώρα στους φορείς αυτούς, εκπαιδεύτηκαν, αλλά και διασκέδασαν αναπτύσσοντας κοινωνικές δεξιότητες, όπως περιγράφεται στα παρακάτω videos:

Μονάδα ανακύκλωσης του ΧΥΤΑ Ν. Λάρισας

Συνδυάζοντας εργασία και διασκέδαση στο Πάρκο Ανακύκλωσης Αγίων Αναργύρων & Καματερού