Δραστηριότητα για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα για τους μαθητές και τις μαθήτριες του Β2

Με αφορμή τις Παγκόσμιες Ημέρες  (Δικαιωμάτων του Παιδιού/Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων/Παιδιού) οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β2 συμμετείχαν σε δραστηριότητα  ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης στα Ανθρώπινα Δικαιώματα.

Με το  οπτικοακουστικό υλικό της UNICEF  για τα Δικαιώματα του Παιδιού

προκλήθηκε συζήτηση και ελεύθερη έκφραση απόψεων.

Στη συνέχεια από το υλικό του Συνήγορου του Πολίτη έλυσαν το σταυρόλεξο και ένιωσαν περήφανοι/ες  για τις γνώσεις τους.

Τέλος  κάθε μαθητής/τρια έγραψε με μια λέξη  ποιο δικαίωμα είναι το πιο σημαντικό για τον/την ίδιο/α.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες  της ομάδας Β2α συμμετείχαν στη δραστηριότητα «Κάνε ένα βήμα μπροστά»

και είχαν την ευκαιρία να αντιληφθούν τις κοινωνικές ανισότητες και άρα τις διακρίσεις, τον αποκλεισμό, την ανυπαρξία δικαιωμάτων που βιώνουν κοινωνικές ή πολιτισμικές ομάδες και να προβληματιστούν στις ενέργειες που πρέπει να γίνουν ώστε όλοι και όλες να απολαμβάνουν τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Η δραστηριότητα υλοποιήθηκε με την κ. Βλαχοδήμου Ευπραξία.