A26. Water’s Day- exhibition and parade of suits made of recycled materials

Activity A26

Water’s Day- exhibition and parade of suits made of recycled materials

Η Παγκόσμια ημέρα του Νερού γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 22 Μαρτίου και στοχεύει στη υποστήριξη της βιώσιμης διαχείρισης των φυσικών πόρων του γλυκού νερού

Η ημέρα αυτή γιορτάζεται σε όλο τον κόσμο με ποικιλία εκδηλώσεων που έχουν εκπαιδευτικό, καλλιτεχνικό ή και ακτιβιστικό χαρακτήρα

Οι μαθητές της ομάδας του Erasmus+ του 11ου Γυμνασίου Λάρισας για να γιορτάσουν την ημέρα αυτή κατασκεύασαν διάφορα ρούχα, κοσμήματα και αξεσουάρ από ανακυκλώσιμα υλικά.

Κατόπιν, η ομάδα διοργάνωσε μια επίδειξη μόδας. Σε αυτή, οι μαθητές παρουσίασαν τις κατασκευές τους, διασκέδασαν και φωτογραφήθηκαν με τις δημιουργίες τους.

Τη δραστηριότητα συντόνισε η καθηγήτρια καλλιτεχνικών και μέλος του Προγράμματος Erasmus+, κυρία Αθανασία Παπατζέλου.