Α23. Ημέρα της Γης. Θεατρικό

Activity A23

“Earth Day – Theater Play written by students”

Η Ημέρα της Γης αποτελεί μια επέτειο κατά την οποία διοργανώνονται εκδηλώσεις σε ολόκληρο τον κόσμο με στόχο την ευαισθητοποίηση σε περιβαλλοντικά θέματα.

Η Ημέρα της Γης γιορτάζεται στις 22 Απριλίου κάθε χρόνου.

Για να τιμήσουμε τη Γιορτή της Γης, ομάδα μαθητών του Προγράμματος Erasmus+ του σχολείου μας, συνέγραψε ένα θεατρικό έργο, στο οποίο οι μαθητές θέτουν τους προβληματισμούς τους για τη ρύπανση του περιβάλλοντος και προτείνουν τρόπους για την επίλυση του προβλήματος.

Η θεατρική παράσταση παρουσιάστηκε στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου και την παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του 11ου Γυμνασίου Λάρισας, πολλοί γονείς, καθώς και εκπρόσωποι του Δήμου Λάρισας και του ΕΚΦΕ Λάρισας. Στο βίντεο που ακολουθεί μπορείτε να παρακολουθήσετε το έργο που έγραψαν και ερμήνευσαν οι μαθητές μας:

Η Ημέρα της Γης – Θεατρικό

Τους ρόλους ερμήνευσαν οι μαθητές:

ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ: Μαρία Κανάκη

ΘΑΛΑΣΣΑ: Αναστασία Νιανιά

ΕΔΑΦΟΣ: Χριστίνα Πελεκούδα

ΑΘΗΝΑ: Ραφαήλα Μπαλαμώτη

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: Αθανασία Αναστασίου

ΚΑΥΣΑΕΡΙΟ 1: Νικολέτα Σιμοπούλου

ΚΑΥΣΑΕΡΙΟ 2: Μαριάννα Καρατσουλιά

ΠΛΑΣΤΙΚΟ: Αθανάσιος Γογουρόπουλος

ΓΗ: Μαρία Θώμου

Για τη συγγραφή του έργου συνεργάστηκαν οι μαθήτριες:

Μαρία Θώμου

Αθανασία Αναστασίου

Aναστασία Νιανιά

Νικολέτα Σιμοπούλου

Ραφαέλα Μπαλαμώτη

Τη γενική επιμέλεια της παράστασης είχε η εκπαιδευτικός και υπεύθυνη του Προγράμματος Erasmus+, κ. Φοίβη Μπαλωτή. Την καλλιτεχνική επιμέλεια είχε η εκπαιδευτικός και μέλος της παιδαγωγικής ομάδας του Προγράμματος Erasmus+, κ. Αθανασία Παπατζέλου.