Α1. Διαγωνισμός logo

Activity A1

“Logo Competition

Κατασκευάσαμε ένα logo το οποίο συμμετείχε σε διαγωνισμό με logos που κατασκεύασαν και τα υπόλοιπα σχολεία που συμμετείχαν στο project.

Την επιμέλεια του logo ανέλαβε η καθηγήτρια καλλιτεχνικών και μέλος της παιδαγωγικής ομάδας του Προγράμματος Erasmus+, κυρία Αθανασία Παπατζέλου.

Το ελληνικό logo παρουσίαζε δύο ακροβάτες που ισορροπούν σε ποδήλατα ισορροπίας και συνεργάζονται κρατώντας την Γη.

Αυτό μας προτρέπει να συνεργαζόμαστε όλοι οι λαοί, ώστε να βρίσκουμε μία ισορροπία ανάμεσα στην καθημερινή μας επιβίωση και την προστασία του πλανήτη.

• τα χέρια των ακροβατών,
  • η φράση ” Erasmus+ Project”
  • και ο πλανήτης μας

σχηματίζουν ένα μάτι. Το μάτι δηλώνει την παρατήρηση και την προβολή του προβλήματος της ρύπανσης που αντιμετωπίζει ο πλανήτης μας. Σημαντικός παράγοντας για τη λύση του προβλήματος αυτού, είναι η ανακύκλωση υλικών και ενέργειας.

Ακολουθεί παρουσίαση και κάποιων άλλων προτάσεων που έκαναν διάφορα ευρωπαϊκά σχολεία της ομάδας μας για το διαγωνισμό του Logo: