Μαΐ 22

Παρουσίαση ατομικών έργων στο μάθημα της Τεχνολογίας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τμημάτων της Α τάξης του Σχολείου μας στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας με το συντονισμό των καθηγητών τους  κ. Μίχα Π. και Χατζέλα Στ παρουσίασαν την κατασκευή και τη μελέτη  της ατομικής εργασίας που έκαναν στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Σε αυτό το τελευταίο στάδιο της εκπαιδευτικής διαδικασίας δόθηκε η ευκαιρία:

Να παρουσιάσουν την πολυπλοκότητα, την αισθητική, τη χρήση κατάλληλων εργαλείων και υλικών και την εφαρμογή κανόνων ασφαλείας κατά την κατασκευή των ατομικών έργων.

Σπίτια, ωρολόγια, αεροπλάνα, ανεμογεννήτριες, πηγάδια, τηλεοράσεις, ραδιόφωνα  κ.ά. τεχνολογικά αντικείμενα παρουσιάσθηκαν στην τάξη συμβάλλοντας στην προσωπική ικανοποίηση και την τόνωση της αυτοπεποίθησης των μαθητών και των μαθητριών που έφεραν εις πέρας την πρώτη ολοκληρωμένη εργασία τους(γραπτό μέρος + κατασκευή).