Μάθημα κοινωνικής αλληλεγγύης: Καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση στο 11ο Γυμνάσιο Λάρισας

4η ημέρα της Θεματικής Εβδομάδας 2018-2019 στο Σχολείο μας στις 9 Μαΐου 2019 και οι μαθητές και μαθήτριες μας παρακολούθησαν το Διεθνές Πρόγραμμα με τίτλο “Kids save lives” που στοχεύει στο  να εκπαιδευθούν στο πώς να κάνουν «καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση» (ΚΑΡΠΑ). Δηλαδή, πώς να βοηθήσουν ένα συνάνθρωπό τους  σε περίπτωση καρδιακής ανακοπής να κρατηθεί στη ζωή μέχρι να έρθει  το ασθενοφόρο.

Κλιμάκιο του 404 Στρατιωτικού Νοσοκομείου Λάρισας αποτελούμενο από τον καρδιολόγο κ. Παρίση Χαράλαμπο και τους νοσηλευτές κ. Μπουλέτη Αχιλλέα και κ. Αγγελοσοπούλου Μαρία

• Ενημέρωσε και εκπαίδευσε τους μαθητές και τις μαθήτριες όλου του Σχολείου στην καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση
  • Χρησιμοποιώντας πειραματικές κούκλες έδωσε την ευκαιρία πρακτικής εξάσκησης σε μαλάξεις και εμφυσήσεις.
  • Παρουσίασε τη χρήση των απινιδωτών, των μηχανημάτων που βρίσκονται σε πολυσύχναστα σημεία των πόλεων και βοηθούν σε περίπτωση καρδιακής ανακοπής.