Διαδραστικές παρεμβάσεις στο 11ο Γυμνάσιο Λάρισας

3η ημέρα της Θεματικής Εβδομάδας 2018-2019 στο Σχολείο μας στις 8 Μαΐου 2019 και οι μαθητές και μαθήτριες μας συμμετείχαν σε διαδραστικές παρεμβάσεις, ως εξής:

• η Β΄τάξη στην ενότητα “Σεβασμός του άλλου” με την κ. Μακρή Δήμητρα, Συντονίστρια Εκπαίδευσης Προσφύγων και Συνεργάτιδα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με θέμα “Παιδί και Ανθρώπινα Δικαιώματα” και την κ. Φιλαρέτου Βάγια, καθηγήτρια του προγράμματος ”Ένταξη και εκπαίδευση των παιδιών Ρομά”  που υλοποιείται φέτος στο σχολείο μας.
  • η Α΄τάξη στην ενότητα “Σεβασμός του άλλου” με την κ. Γεωργίου Ελισάβετ από το ”Χαμόγελο του Παιδιού”  με θέμα ”Διαδικτυακός Εκφοβισμός”
  • τα τμήματα Β1 και Γ2 στην ενότητα ”Πρόληψη κατά των Εξαρτήσεων και του Εθισμού”  με την κ. Ζαβράκα Γεωργία από το ”Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας” με θέμα  ”Παρέμβαση σε εφήβους για τις εξαρτήσεις”.

Ευχαριστούμε τις εισηγήτριες για τα ενδιαφέροντα θέματα και τον τρόπο παρουσίασής τους.