Εργαστήριο κατασκευών στο μάθημα της Τεχνολογίας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α3 και Α4 τμημάτων του Σχολείου μας στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας με το συντονισμό του καθηγητή τους – διευθυντή του Σχολείου συμμετείχαν στην κατασκευή καλαθιών από χαρτί που θα οδηγούνταν στην ανακύκλωση.

Δόθηκε η ευκαιρία να αναπτύξουν την ικανότητα εκτέλεσης πρακτικής δουλειάς, την ικανότητα επίλυσης προβλήματος και λήψης απόφασης σε απλά τεχνολογικά θέματα, την ικανότητα επιλογής και χρήσης απλών εργαλείων, την ικανότητα επικοινωνίας και συνεργασίας με άλλους όπως απαιτείται στο σύγχρονο τεχνολογικό περιβάλλον.

Παράλληλα αφού ενημερώθηκαν για το ενεργειακό ζήτημα και την ανάγκη εξοικονόμησης πόρων χρησιμοποίησαν χαρτιά προς ανακύκλωση, κατασκεύασαν καλαθάκια. και συνέδεσαν τα έργα τους με την κάλυψη βασικών ατομικών και κοινωνικών αναγκών.

Τα καλαθάκια θα προσφερθούν στους εισηγητές και τις εισηγήτριες που θα συμμετέχουν στη Θεματική Εβδομάδα του Σχολείου μας από τις 6-10 Μαΐου 2019.