Εκπαιδευτική επίσκεψη στο πλαίσιο Περιβαλλοντικού Προγράμματος στα Γιάννενα

Στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος «Ταξίδι στη χώρα των λιμνών 2» οι μαθητές/τριες της Γ’  Τάξης που συμμετέχουν πραγματοποίησαν διήμερη επίσκεψη στα Ιωάννινα. Εκεί ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους του Φορέα Διαχείρισης Λίμνης Παμβώτιδας που εδρεύει στο νησί των Ιωαννίνων για την ιστορία, τη σημερινή κατάσταση, τα προβλήματα της λίμνης και τις προσπάθειες που γίνονται για την επίλυσή τους. Με τη βοήθεια του προσωπικού και τηλεσκοπίου παρατήρησαν τα πουλιά που ενδημούν στον υγροβιότοπο της λίμνης. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με περιήγηση και ξενάγηση στα υπόλοιπα μνημεία του νησιού και της πόλης των Ιωαννίνων. Οι μαθητές/τριες επέστρεψαν γεμάτοι εικόνες και όρεξη για να ολοκληρώσουν το πρόγραμμα αξιοποιώντας όλες τις γνώσεις που αποκόμισαν από το ταξίδι τους.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες:

Τριανταφύλλου Αναστασία, Γερογιάννη Μαρία, Ντουμάνη Γεωργία