Διδακτική επίσκεψη της Α τάξης στη Δημόσια Βιβλιοθήκη  Λάρισας «Κωνσταντίνος  Κούμας»

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α τάξης του Σχολείου μας πραγματοποίησαν την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2019 διδακτική επίσκεψη στη Δημόσια Βιβλιοθήκη  «Κωνσταντίνος Κούμας» της πόλης μας.

Ξεναγήθηκαν στους  χώρους της Βιβλιοθήκης και ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους για την ίδρυση, την ιστορία και τη λειτουργία της. Στη συνέχεια, συμμετείχαν σε ένα εργαστήριο, στο οποίο με βιωματικό τρόπο ήρθαν σε επαφή με την εργασία του βιβλιοθηκονόμου. Τέλος, έπαιξαν παιχνίδια με τα οποία γνώρισαν διάφορους συγγραφείς και τίτλους βιβλίων.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες δήλωσαν ότι ήταν μια ευχάριστη εμπειρία και ότι θα αξιοποιήσουν τις γνώσεις που αποκόμισαν στο μέλλον.