Με ποια δραστηριότητα δεν θα ήθελα να ασχοληθώ και γιατί

Από τη μαθήτρια της Α΄ τάξης, Παπαδοπούλου Σοφία

Εμείς τα παιδιά έχουμε την τύχη να ζούμε σε μια εποχή που τη χαρακτηρίζει η αφθονία. Έχουμε πρόσβαση σε πολλές δραστηριότητες οι οποίες γυμνάζουν το σώμα και το πνεύμα. Σκέφτομαι ότι τις περισσότερες θα μπορούσα να τις δοκιμάσω.

Το παρκούρ είναι μια εντυπωσιακή δραστηριότητα που κατακτά όλο και πιο πολλούς νέους των πόλεων. Με αυτή τη δραστηριότητα όμως δεν θα μπορούσα ποτέ να ασχοληθώ.

Τι είναι λοιπόν το παρκούρ; Είναι μια γαλλικής καταγωγής, μη ανταγωνιστική, σωματική και πνευματική τέχνη. Στόχος του παρκούρ είναι ουσιαστικά η υπερπήδηση εμποδίων και ως εμπόδια μπορούν να θεωρηθούν τα πάντα. Βράχια, ποτάμια μέχρι τοίχοι, πεζούλια και κάγκελα. Είναι δηλαδή μια δύσκολη και άκρως επικίνδυνη δραστηριότητα που σίγουρα θα έχει και θετικά στοιχεία, εγώ όμως βλέπω ότι δεν ταιριάζει στη δική μου προσωπικότητα. Με αυτή τη δραστηριότητα δεν έχεις επικοινωνία, συνύπαρξη και συνεργασία παρά μόνο εκτόνωση.

Λαμβάνοντας όλα τα παραπάνω υπόψη μου είναι εύκολο λοιπόν να αποκλείσω το παρκούρ από τις προτιμήσεις μου.

Παπαδοπούλου Σοφία, Α4