Επίσκεψη του 11ου Γυμνασίου Λάρισας στη Σχολή Γεωπονικών Επιστημών

Οι μαθητές της Γ´ τάξης του 11ου Γυμνασίου Λάρισας επισκέφθηκαν το Εργαστήριο Φυτοπαθολογίας του Τμήματος Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος, της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών στο Βόλο. Ο επίκουρος καθηγητής κύριος Ευάγγελος Βέλλιος, υπεύθυνος του Εργαστηρίου Φυτοπαθολογίας, υποδέχθηκε τους μαθητές και τους ενημέρωσε για τον τρόπο λειτουργίας του Εργαστηρίου καθώς και τις επαγγελματικές δυνατότητες που μπορεί να προσφέρει στους φοιτητές, τόσο το Εργαστήριο Φυτοπαθολογίας όσο και το Τμήμα Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος γενικότερα. Επιπλέον οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν εργαστηριακή άσκηση, φτιάχνοντας παρασκευάσματα τα οποία παρατήρησαν σε οπτικό μικροσκόπιο και στερεοσκόπιο. Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές του 11ου Γυμνασίου Λάρισας Φοίβη Μπαλωτή, Ιωάννης Κάλμπαρης και Παναγιώτης Δημητρίου.

ΒολοςΦωτο1          ΒολοςΦωτο