Σύντομο ιστορικό

Το 11ο Γυμνάσιο Αχαρνών ιδρύθηκε το 2001 σύμφωνα με το ΦΕΚ 1131/30-08-2001. Υπάγεται στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής. Από το 2001- 2009 λειτούργησε σε ένα κτήριο, με 4 αίθουσες διδασκαλίας, 1 εργαστήριο πληροφορικής, γραφεία Καθηγητών, βοηθητικούς χώρους και σε τρεις λυόμενες αίθουσες στο προαύλιό του. Η πρώτη διευθύντρια ήταν η κ. Ευθυμία Μιχαηλίδου Παλέτα, Γαλλικής φιλολογίας.

Από το Σεπτέμβριο 2009 λειτουργεί σε 2 κτήρια, στο παλαιό με 7 αίθουσες διδασκαλίας και στο νέο με 4 αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήρια πληροφορικής, φυσικών επιστημών, τεχνολογίας- καλλιτεχνικών, αίθουσα βιβλιοθήκης, αίθουσα εκδηλώσεων, γραφεία Καθηγητών και βοηθητικούς χώρους.

Οι δράσεις του σχολείου είναι ποικίλες. Γίνονται προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων, περιβαλλοντικά, πολιτιστικά, αγωγής υγείας και σταδιοδρομίας, στα οποία οι μαθητές συμμετέχουν προαιρετικά.

Κατά το σχολικό έτος 2011-12 συμμετείχε στην οργάνωση και πραγματοποίηση της Ημερίδας “Ανοιχτό Σχολείο. Το Γυμνάσιο του 21ου αιώνα”, στην οποία καθηγητές και μαθητές των Γυμνασίων Αχαρνών παρουσίασαν σχολικές δράσεις και έργα τους. Η Ημερίδα αυτή έκτοτε γίνεται κάθε χρόνο σε ένα Γυμνάσιο των Αχαρνών και τελεί υπό την αιγίδα της Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Αττικής, του Δήμου Αχαρνών και της Ι. Μητροπόλεως Ιλίου, Αχαρνών και Πετρουπόλεως. Η πρώτη ημερίδα πραγματοποιήθηκε στο 9ο Γυμνάσιο Αχαρνών (Μάιος 2012) τιμής ένεκεν, αφού η αρχική ιδέα ανήκει στο Διευθυντή του κ. Λαμπρινό Πλατυπόδη, με συμμετοχή 6 Γυμνασίων, η δεύτερη στο Γυμνάσιο Θρακομακεδόνων (Μάιος 2013) με συμμετοχή 10 Γυμνασίων και η τρίτη στο σχολείο μας (Μάιος 2014) με συμμετοχή 13 Γυμνασίων και τίτλο “Ανοιχτό Σχολείο. Δράσεις των Γυμνασίων Αχαρνών”.

Ευρωπαϊκά προγράμματα: α) Από το Σεπτέμβριο 2009 μέχρι και τον Ιούνιο 2014 υλοποιήθηκε η δράση “Comenius – βοηθός εκπαιδευτικού” στο μάθημα των Γαλλικών. β) από το Σεπτέμβριο 2010 έως και Ιούνιο 2015 υλοποιήθηκε πρόγραμμα ηλεκτρονικής αδελφοποίησης (etwinning) με το Γαλλικό Γυμνάσιο Marie Immaculee. γ) κατά τα σχολικά έτη 2011-13 έγινε η δράση “Comenius – πολυμερείς συμπράξεις σχολείων”  με τα σχολεία IES Antoni Maura της Πάλμα, IIS Caterina da Siena του Μιλάνου, John Scottus Secondary School του Δουβλίνου και Melek Ozen της Άγκυρας.

Συνεργασίες: η συνεργασία με το Δήμο Αχαρνών και τη Σχολική Επιτροπή, την Ι. Μητρόπολη Ιλίου, Αχαρνών και Πετρουπόλεως, τον τοπικό τύπο, το σύλλογο “Πόρτα Ανοιχτή”, τη Unicef, το “Χαμόγελο του παιδιού”, το Σύλλογο Παραπληγικών Ν. Πέλλας, την Εύξεινο λέσχη  “Ο καπετάν Ευκλείδης”, το Σύλλογο Γονέων και άλλα σχολεία είναι διαρκής. Η φιλανθρωπική δράση μαθητών και καθηγητών είναι αξιοσημείωτη.

Περιηγηθείτε το μενού στα αριστερά για τις Δραστηριότητές μας και το μενού στα δεξιά για τους Ιστότοπους των Γαλλικών και Γερμανικών καθώς και για το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Comenius.

Αχαρναί, 18/12/2015