Τα παιδιά της Ε τάξης επισκέφθηκαν το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης στα πλαίσια του προγράμματος «σχολικά γαστρονομικά εργαστήρια -ταξίδι στην Προβηγκία» οπου είχαν την ευκαιρία να γευτούν γαλλικά εδέσματα και να συνομιλήσουν με Γάλλους σεφ, μια εξαιρετική εμπειρία για την εκμάθηση της γαλλικής γλώσσας και του γαλλικού πολιτισμού!
Μήνας: Μάρτιος 2024
![IMG 8821](https://blogs.sch.gr/11dimsyke/files/2024/03/IMG_8821-900x1200.jpg?x76110)
Αγαπητοί γονείς, συνάδελφοι, ισσες.αγαπημενα μας παιδιά! Η σημερινή γιορτή έχει διπλή σημασία και αξία. Μνημονεύοντας τις ηρωικές πράξεις και την αυταπάρνηση των προγόνων μας στον αγώνα για την ελευθερία, αφυπνιζόμαστε για την συμμετοχή μας στους σύγχρονους αγώνες. Οι ήρωες και οι ηρωίδες του σήμερα παλεύουν για την επιβίωση, ενάντια στα αποτελέσματα της κλιματικής αλλαγής,των αδικιών… Το όραμα της ελευθερίας του έθνους μετατρέπεται σε μια αέναη προσπάθεια διατήρησης και εξέλιξης των ατομικών ελευθεριών κόντρα σε κάθε προσπάθεια παραβίασής τους. Παράλληλα δεν μας αφήνουν αδιάφορους,ες οι εμπόλεμες ζώνες και οι ολέθριες συνέπειες που συμβαίνουν στις μέρες μας. Το ιδανικό της ελευθερίας στην σκέψη,στην βούληση,στις πράξεις αποτελεί προϋπόθεση προόδου και ευημερίας και δεν είναι καθόλου αυτονόητο. Μας το κληροδότησαν οι προγονοί μας και οφείλουμε να το διατηρήσουμε… Σήμερα η γιορτή μας έχει και τον θρησκευτικό της χαρακτήρα μιας και ο Ευαγγελισμό της Θεοτόκου Μαρίας συμπίπτει με τον Ευαγγελισμό του Έθνους. Θα ήθελα να συγχαρώ τους, τις μαθητές τριες της Ε” τάξης για την εξαιρετική τους προσπάθεια και κυρίως τις εκπαιδευτικούς μας κ.Ορφανίδου Βαρβάρα και Μιχαηλίδου Κερασούλα που συντόνισαν με συνέπεια και αγάπη την γιορτή μας. Συγχαρητήρια στην σημαιοφόρο,παραστάτες,τριες που θα εκπροσωπήσουν το σχολείο μας στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου. Ευχαριστούμε θερμά το ΚΔΑΠ ΜΕΑ ΣΥΚΕΏΝ και ιδιαίτερα την Σόνια για την συμμετοχή στην γιορτή μας!
![IMG 8768](https://blogs.sch.gr/11dimsyke/files/2024/03/IMG_8768-900x528.jpg?x76110)
Την Τρίτη 5 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενδοσχολική επιμόρφωση του συλλόγου διδασκόντων με θέμα Νέες Τεχνολογίες & Σύγχρονα Μέσα για την Εκπαίδευση και τον Πολιτισμό. Οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν ψηφιακά εργαλεία ενίσχυσης της εκπαιδευτικής διαδικασίας, όπως δυναμικοί χάρτες και εφαρμογές επαυξημένης πραγματικότητας, για συμπερίληψη ερευνητικού υλικού.
![IMG 8756](https://blogs.sch.gr/11dimsyke/files/2024/03/IMG_8756-900x675.jpg?x76110)