helmepa 22

HELMEPA –Δράση: «Καθαρισμός παραλίας» – Ακτή Ψαροπούλας

Παλαιότερες δράσεις

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το  11ο Δ.Σ. Ρόδου ανέλαβε δράση συμμετέχοντας στον Παγκόσμιο Εθελοντικό Καθαρισμό Ακτών που διοργανώνει η HELMEPA στη χώρα μας, το μεγαλύτερο εθελοντικό γεγονός του είδους του στον κόσμο, με πάνω από 15 εκατομμύρια εθελοντές παγκοσμίως!

Οι μαθητές της Δ΄1 και Δ΄2 τάξης του 11ου Δ.Σ. Πόλεως Ρόδου σε συνεργασία με το ΚΕΠΕΑ Πεταλούδων συμμετείχαν στον εθελοντικό καθαρισμό της παραλίας στην Ψαροπούλα της Ρόδου. Ο καθένας μόνος του κι όλοι  μαζί, βοηθούμε  να σωθεί η κληρονομιά του πλανήτη μας.

Η καταγραφή των απορριμμάτων από τους εθελοντές- μαθητές μας θέλει να εκφράσει την ευαισθησία τους για το θαλάσσιο και παράκτιο περιβάλλον της χώρας μας και να αντιληφθούμε την περιβαλλοντική κατάσταση των ακτών της. Δυστυχώς τα αποτσίγαρα και τα πλαστικά ήταν οι πρωταγωνιστές των απορριμμάτων που συλλέξαμε.