Χάσαμε τόσο άδικα “τον Κώστα της καρδιάς μας…”

Τι λόγια άραγε να πει κανείς για να εκφράσει το μεγαλείο του ανδρός !

Τον άδικο και πρόωρο χαμό του !

Το δυναναπλήρωτο κενό που αφήνει παντού : στην οικογένειά του, στον Σύλλογο “ΕΛΛΗ ΑΛΕΞΙΟΥ”, στον κλάδο γενικότερα !

Ένας ανιδιοτελής αγωνιστής, φωτισμένος δάσκαλος, ευγενής και χαρισματικός άνθρωπος, συνδικαλιστής για τον λαό και όχι για τους μηχανισμούς !

Όσα επίθετα και να χρησιμοποιήσουμε, είναι δύσκολο να περιγράψουμε την προσωπικότητα του Κώστα, την ακεραιότητα του χαρακτήρα του, την καθαρότητα της ψυχής του.

Πάντα με έναν καλό λόγο, πάντα με μια ιστορική αισιοδοξία για το βασίλειο της ελευθερίας και την απελευθέρωση των καταπιεσμένων.

Πάντα περιμέναμε στον σύλλογο να ακούσουμε την τοποθέτησή του, την άποψή του, τη σαφήνεια του λόγου του, την ανάλυση της σκέψης του, την πληρότητα των επιχειρημάτων του.

Δούλεψε ακαταπόνητα στο σχολείο, στον Σύλλογο, στα συλλογικά όργανα.

Όσοι γνώρισαν τον Κώστα, ήρθαν σε επαφή με τη μεγάλη του καρδιά, το χαμόγελο, το καθάριο φως της ματιάς του, με το βάθος της σκέψης του. Ήξεραν ότι θα έκανε πάντα, ό,τι περνούσε από το χέρι του, για να βοηθήσει όποιον του ζητούσε βοήθεια.

Η απώλεια του φίλου και συναδέλφου, Κώστα Παπλωματά είναι δυσαναπλήρωτη. Μας γεμίζει οδύνη.

Εκφράζουμε την οδύνη μας στην οικογένειά του και τα βαθιά συλλυπητήριά μας.

Καλό ταξίδι φίλε, συνάδελφε, αγωνιστή !

Σύλλογος Διδασκόντων 11ου Δημ. Σχολείου Περιστερίου

Σε έκτακτη συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων σήμερα 19/1/2015 αποφασίστηκε :

• Να εκφράσει ο Σύλλογος Διδασκόντων την οδύνη και τα θερμά του συλληπητήρια στην οικογένεια του εκλιπόντος.
  • Να παραστεί αντιπροσωπεία του συλλόγου του σχολείου στη νεκρώσιμη ακολουθία.
  • Να καταθέσει χρηματικό ποσό για τα άπορα παιδιά του Περιστερίου, σύμφωνα και με την επιθυμία της οικογένειάς του.