Δεκέμβριος 2014 | Τάξη Ε | Εκπαιδευτική Επίσκεψη στη Μονή Καισαριανής

Εκπαιδευτικές Επισκέψεις

Στις  9-12-2014 η Ε΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε προγραμματισμένη επίσκεψη  στη Μονή Καισαριανής. Προηγήθηκε προβολή ταινίας – ντοκιμαντέρ για το Βυζάντιο από τη Ρωμαϊκή εποχή μέχρι την άλωση της Πόλης. Η προβολή πραγματοποιήθηκε  στο κινηματοθέατρο Άνεσις.

Μετά το τέλος του ντοκιμαντέρ, επιβιβαστήκαμε στο πούλμαν και ανεβήκαμε στους πρόποδες του Υμηττού μέσα σε ένα κατάφυτο δάσος όπου βρισκόταν η Μονή. Εκεί ο ξεναγός μας αφηγήθηκε την ιστορία της μέσα στους αιώνες.

Μέσα σ΄ ένα πανέμορφο τοπίο με ανακαινισμένα και πολύ καλά διατηρημένα κτίρια, είδαμε πώς ζούσαν οι μοναχοί  (τραπεζαρία, κουζίνα, κελιά). Περιηγηθήκαμε στον χώρο γύρω από το Μοναστήρι μέσα στο δάσος με τις δροσερές πηγές. Δυστυχώς η ώρα πέρασε και έπρεπε να επιστρέψουμε στο σχολείο…

Δείτε εικόνες από την εκπαιδευτική μας επίσκεψη.