Εκπαιδευτική επίσκεψη στο «Παιδικό Μουσείο»

Εκπαιδευτικές Επισκέψεις

Στα πλαίσια προγράμματος Αγωγής Υγείας για την «Υγιεινή  Διατροφή» η Α΄ και η Β΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο «Παιδικό Μουσείο».

Οι μαθητές εκεί παρακολούθησαν  τα εκπαιδευτικά προγράμματα :

1. «Πάμε μια βόλτα στην αγορά του κόσμου»

Τα παιδιά ανακάλυψαν με βιωματικό τρόπο τη διατροφή στον κόσμο και μελέτησαν διαφορετικές επιλογές για καλή διατροφή με οδηγό τις αισθήσεις τους!

Έμαθαν επίσης τι τρώνε οι άνθρωποι στον κόσμο. Πόσο υγιεινή είναι η μεσογειακή διατροφή ; Πώς τρώνε στο σπίτι τους άνθρωποι διαφορετικών πολιτισμών;

2. «Ένα γεύμα από τα παλιά»

Τα παιδιά έμαθαν τι σχήμα είχε η πρώτη κατσαρόλα που μπήκε πάνω σε φωτιά. Τι περιείχε, με ποιους τομείς σχετίζεται η μαγειρική με την εξέλιξη της επιστήμης. Ανακάλυψαν διατροφικές συνήθειες και τρόπους μαγειρικής από παλιά μέχρι σήμερα, σε διαφορετικά γεωγραφικά σημεία. Εξοικειώθηκαν με τις ομάδες τροφίμων και παρασκεύασαν με βασικό υλικό τα δημητριακά, μια αγαπημένη συνταγή.

Δείτε εικόνες από την επίσκεψη :