Ιούνιος 2014 | Εγγραφές Α΄ Δημοτικού σχολικού έτους 2014-15

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου ξεκινούν στις 2 Ιουνίου 2014, ημέρα Δευτέρα και ώρα 11 : 30 – 14 :00.

Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται καθημερινά, τις εργάσιμες ημέρες, στις ώρες που αναφέρονται.

Οι εγγραφές λήγουν στις 20 Ιουνίου 2014, ημέρα Παρασκευή.

Μετά το πέρας της ημερομηνίας αυτής εγγραφές γίνονται ΜΟΝΟ με έγγραφο /  έγκριση της Διεύθυνσης Π.Ε Γ΄ Αθήνας.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή των μαθητών :

• Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας για την  εγγραφή  του μαθητή-νηπίου στα οικεία μητρώα ή δημοτολόγια, στα οποία αναγράφεται ολογράφως και αριθμητικώς η ημερομηνία γέννησης.
  • Επίδειξη του βιβλιαρίου Υγείας  ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται  ότι έγιναν  τα προβλεπόμενα  εμβόλια.
  • Αποδεικτικό στοιχείο μόνιμης κατοικίας στα όρια της σχολικής περιφέρειας, όπως εκκαθαριστικό εφορίας, συμβόλαιο αγοράς κατοικίας, μισθωτήριο συμβόλαιο θεωρημένο από την εφορία (ή αποδεικτικό ηλεκτρονικής καταχώρησης συμβολαίου ενοικίασης κατοικίας), λογαριασμό ΔΕΚΟ (ΔΕΗ – ΟΤΕ – ΕΥΔΑΠ), από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή ή νηπίου.
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας (ΝΕΟ)
  • Βεβαίωση φοίτησης από το Νηπιαγωγείο.

Οι εγγραφές πραγματοποιούνται όταν κατατίθεται το σύνολο των απαραίτητων δικαιολογητικών, πλην του Νέου Ατομικού Δελτίου Υγείας, το οποίο μπορεί να κατατεθεί και στις αρχές Σεπτεμβρίου (σε κάθε περίπτωση πριν την έναρξη των μαθημάτων).

Στην Α΄ τάξη εγγράφονται τα παιδιά που έχουν γεννηθεί το έτος 2008.

Δεν πραγματοποιούνται εγγραφές εκτός των γεωγραφικών ορίων του σχολείου.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου

2 σκέψεις στο “Ιούνιος 2014 | Εγγραφές Α΄ Δημοτικού σχολικού έτους 2014-15