Κατασκευή ηλεκτρικού κυκλώματος από τους μαθητές του Ε1

Διδασκαλία μαθημάτων / Παιδαγωγικό υλικό

Την Παρασκευή 7 Μαρτίου 2014 τα παιδιά του Ε1 τμήματος του σχολείου μας με τη βοήθεια του δασκάλου που διδάσκει στο τμήμα το μάθημα της Φυσικής κατασκεύασαν (στο εργαστήριο Φυσικής του σχολείου μας) ηλεκτρικό κύκλωμα εφαρμόζοντας στην πράξη αυτά που διδάχθηκαν τόσο θεωρητικά όσο και με μεθόδους προσομοίωσης στον Η/Υ της τάξης και το διαδραστικό πίνακα.

Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες, συνεννοήθηκαν μεταξύ τους για το τι θα έφερνε κάθε ένα μέλος της ομάδας (μπαταρία, λαμπάκια, ξύλο, καρφί κλπ) και συνεργάστηκαν άψογα τόσο μεταξύ τους όσο και με τον υπεύθυνο του Εργαστηρίου Φυσικής του σχολείου μας κ. Ασημακόπουλο Δημήτριο. Είναι προφανές ότι χωρίς τη δική του καθοδήγηση, συμπαράσταση αλλά και προετοιμασία δε θα μπορούσε να ολοκληρωθεί η όλη διαδικασία στο διαθέσιμο χρόνο.

Για το λόγο αυτό αλλά και για την αμέριστη βοήθεια, συνεργασία και συμπαράστασή του καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς όλοι εμείς τον ευχαριστούμε θερμά !

Δείτε εικόνες από την κατασκευή των κυκλωμάτων από τις ομάδες στο Εργαστήριο Φυσικής του σχολείου μας !