Ενημέρωση – Πρόσκληση σε ομιλίες του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Ανακοινώσεις Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Ο Σύλλογός μας, στο πλαίσιο της εβδομάδας ανταλλακτικής αγοράς (bazaar) που διοργανώνει στο σχολείο μας από τις 22/4/2013 έως και τις 26/4/2013, θα πραγματοποιήσει και δύο ομιλίες για την ενημέρωση των γονέων ως εξής :

1η Ομιλία

Την Τετάρτη 24/4/2013 στις 18:00μ.μ., στο σχολείο μας, θα μιλήσει στους γονείς η κα Κέλλυ Σταυροπούλου, ψυχολόγος από το Κέντρο Πρόληψης Εξαρτήσεων Περιστερίου ‘’ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ’’, με θέμα:

ΑΣΦΑΛΕΣ INTERNET

Τους κινδύνους και τις παγίδες που εμπεριέχει η έκθεση και η πλοήγηση στο διαδίκτυο και πώς μπορούμε να προφυλάξουμε τα παιδιά μας από αυτούς.

2η Ομιλία

Την Πέμπτη 25/4/2013 στις 18:30μ.μ., στο σχολείο, θα μιλήσει στους γονείς ο κος Αναστάσιος Μπέσσιος, δάσκαλος του τμήματος ένταξης στο σχολείου μας, με θέμα:

ΤΜΗΜΑ ΕΝΤΑΞΗΣ – ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

ΤΡΟΠΟΙ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΕ ΜΑΘΗΣΙΑΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Θα αναλυθούν στους γονείς, ο τρόπος προσέγγισης και αντιμετώπισης των παιδιών με πρόβλημα προσαρμογής και τρόποι αντιμετώπισης των μαθησιακών προβλημάτων.

Και στις δύο ομιλίες θα ακολουθήσουν ερωτήσεις από τους γονείς και συζήτηση.

Το Δ.Σ.