Μαρ 14

Χρώμα ,κίνηση και μουσική στο 11ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών

Κάτω από (Εκδηλώσεις) από στις 17-03-2014
DSC01984

Με χρώμα ,κίνηση και μουσική γέμισε σήμερα το προαύλιο του 11ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών .Οι μικροί μαθητές απόλαυσαν την υπέροχη  μουσικοχορευτική παράσταση των 30 φοιτητών του Πανεπιστημίου Πατρών που πραγματοποιήθηκε στο προαύλιο του Σχολείου και μαγεύτηκαν από το τραγούδι της  θεατρολόγου Μαριεντίνας  Βουρδέρη .Πρόκειται  για ένα εκπαιδευτικό – καλλιτεχνικό πρόγραμμα χορού  με υπεύθυνους τη χορογράφο – πανεπιστημιακό Dr Μάρω Γαλάνη και το Τμήμα Πολιτιστικών της Α/θμιας Εκπαίδευσης , το οποίο υλοποιείται στο πλαίσιο του πρωτοκόλλου συνεργασίας του Πανεπιστημίου Πατρών και της Περιφερειακής Διεύθυνσης Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας, σε συνεργασία με το ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας. Στο πρόγραμμα αυτό συμμετέχει και το 11ο Δημοτικό Σχολείο και συγκεκριμένα η Δ Τάξη με τη Δασκάλα της κ. Κων/να Παπασωτηροπούλου, τη Γυμνάστρια κ. Κων/να Πολυδώρου και την εκπαιδευτικό της Αγγλικής Γλώσσας κ. Σαπφώ Φάκου .Οι παραπάνω εκπαιδευτικοί αφού επιμορφώθηκαν σχετικά με το πρόγραμμα , μαζί με τους μικρούς μαθητές της  Δ Τάξης ετοιμάζουν τη δική τους χορογραφία που θα παρουσιαστεί  σε εκδήλωση που θα γίνει στην Αγορά Αργύρη.

Στη συνέχεια της σημερινής εκδήλωσης οι μαθητές με τη βοήθεια και την επίβλεψη των δασκάλων τους και των φοιτητών εκφράστηκαν με δικές τους χορευτικές κινήσεις, ενεργοποιώντας τη φαντασία τους σε συνεργασία με τους υπόλοιπους μαθητές. Αυτή η μέρα ήταν μια μέρα έκπληξη για όλους τους μαθητές μια και δεν ήξεραν από την προηγούμενη μέρα ό,τι κάτι θα συμβεί στην αυλή τους !!1Ήταν πραγματικά όλα τέλεια όπως είπε και η Δ/ντρια του Σχολείου κ. Μαρία Πολυδώρου η οποία έδωσε θερμά συγχαρητήρια σε όλους  .

DSC01963 DSC01975 DSC01976 DSC01984