20221122 162116

Εκπαιδευτική εκδρομή της ΣΤ΄ τάξης στην Αθήνα

Την Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2022 τα τρία τμήματα της Στ΄ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν την προγραμματισμένη τους εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα. Οι μαθητές μας προσήλθαν χαρούμενοι στον τόπο συνάντησης και αναχώρησαν με τους δασκάλους τους, τον κ. Σταμάτη Κοκολόγο, τον κ. Κώστα Καφραμάνη και τον κ. Νίκο Ηλιόπουλο.
Πρώτος χώρος επίσκεψης ήταν το πλωτό μουσείο «Νεράιδα» του ιδρύματος Λάτση στη μαρίνα του Φλοίσβου. Μας περίμεναν οι υπεύθυνοι του μουσείου και αφού χωριστήκαμε σε δυο ομάδες αρχίσαμε την περιήγησή μας μέσα στο πλωτό μουσείο. Το «Νεράιδα» αποτελεί το πρώτο πλωτό μέσο του αείμνηστου Ιωάννη Λάτση όταν ξεκινούσε τις πρώτες του επιχειρηματικές δραστηριότητες. Σήμερα, κατόπιν διαμόρφωσης του πλοιαρίου, έχει διαμορφωθεί σε χώρο επισκέψιμο και οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τα διάφορα είδη πλοίων που υπάρχουν και ταξιδεύουν ανά τον κόσμο, αλλά και με τον τρόπο που η ναυσιπλοΐα προσφέρει πάρα πολλά στο εμπορικό μέλλον του τόπου μας.
Έπειτα, περπατήσαμε κατά μήκος του Πάρκου Ναυτικής Παράδοσης στον όρμο του Παλαιού Φαλήρου, όπου είδαμε και μιλήσαμε για τα ιστορικά πλοία που είναι αγκυροβολημένα εκεί, όπως το θωρηκτό «Γεώργιος Αβέρωφ», το αντιτορπιλικό «Βέλος», το ιστιοφόρο «Ευγένιος Ευγενίδης» και την τριήρη «Ολυμπιάς».
Επόμενη στάση μας ήταν το Ευγενίδειο Πλανητάριο, όπου είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε την εξαιρετική προβολή «Το Κέντρο του Κόσμου – Από το Γεωκεντρικό σύστημα στη διαστολή του Σύμπαντος». Οι μαθητές πραγματικά ενθουσιάστηκαν με τις διαστάσεις του πλανηταρίου, με την όμορφη ατμόσφαιρα κάτω από τον τεράστιο θόλο του και με το θέμα της προβολής, για το οποίο ήδη είχαμε μιλήσει στο μάθημα της Φυσικής και της Γεωγραφίας.
Τελευταίος μας σταθμός ήταν η προγραμματισμένη από καιρό ξενάγησή μας στο Ελληνικό Κοινοβούλιο. Λίγο πριν μπούμε στο κτήριο της Βουλής είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε την αλλαγή φρουράς των Ευζώνων της Προεδρικής Φρουράς. Οι μαθητές θαύμασαν τον βηματισμό των Ευζώνων και είδαν από κοντά τον παραδοσιακό ρουχισμό που φέραν.
Μπαίνοντας στο κτήριο της Βουλής η πρόσχαρη υπάλληλος που μας περίμενε μάς ξενάγησε σε όλους τους χώρους και μας μίλησε για τη μεγάλη και σπουδαία ιστορία του κτηρίου. Έπειτα ανεβήκαμε στα Θεωρεία της Βουλής και παρακολουθήσαμε για δεκαπέντε λεπτά τη συνεδρία που εξελισσόταν εκείνη την ώρα. Ο Πρόεδρος της Βουλής μας καλωσόρισε από τα μικρόφωνα και οι παρευρισκόμενοι Βουλευτές χειροκρότησαν ως ένδειξη καλωσορίσματος. Φεύγοντας, οι μαθητές μας εισέπραξαν συγχαρητήρια για το ήθος και τη διαγωγή που επέδειξαν καθ’ όλη την ώρα παρακολούθησης των εργασιών του κοινοβουλίου.
Πήραμε τον δρόμο της επιστροφής γεμάτοι εμπειρίες και ωραίες εικόνες. Οι μαθητές μας χαρούμενοι επέστρεψαν ασφαλείς στις οικείες τους, με τη σκέψη στο πότε θα οργανωθεί η επόμενη εξόρμησή μας..!

20221122 123655IMG 565220221122 145502IMG 5646IMG 564520221122 11491120221122 12075920221122 12125120221122 16151910230456789101112