The 11th Primary School of Lamia welcomes you to its European day of Languages 2022 Celebration!

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης, μαζί με τις δασκάλες των Αγγλικών μας, κ. Παπακυριτσοπούλου Γεωργία και κ. Σπυροπούλου Αγορίτσα,  πραγματοποιήσαμε ένα «ταξίδι» στον υπέροχο κόσμο των γλωσσών, μέσα από επιμορφωτικά βίντεο και διασκεδαστικές δραστηριότητες, καλλιεργώντας ποικιλοτρόπως διαφορετικές δεξιότητες και αξιοποιώντας παράλληλα τη δημιουργικότητά μας.

Πιο συγκεκριμένα, κατά την πραγματοποίηση του project μας με τίτλο “EUROPEAN DAY OF LANGUAGES- MULTILINGUALISM- UNITY IN DIVERSITY” :
►Παρακολουθήσαμε και συζητήσαμε σχετικό βίντεο με τίτλο ‘’European Day of Languages: What languages mean to young Europeans’’ , ανταλλάσσοντας απόψεις ως προς τη χρησιμότητα της εκμάθησης γλωσσών και εστιάζοντας στο ρόλο της πολυγλωσσίας ως καταλυτικού παράγοντα στην προώθηση και επίτευξη της ουσιαστικής επικοινωνίας και ενότητας ανάμεσα στους λαούς της γης μας.

►Διασκεδάσαμε αποκομίζοντας γνώσεις με το διαδικτυακό quiz “European Day of Languages QUIZ”.

►Τραγουδήσαμε και χορέψαμε το τραγούδι “If you’re happy and you know it” στην ιταλική εκδοχή του με τίτλο “Se sei felice e tu lo sai”.

Μάθαμε το “Γεια σας” και σε άλλες γλώσσες

Scan_20221104_083218

Scan_20221104_083248

Ζωγραφίσαμε χαιρετισμούς και σε άλλες γλώσσες

τίτλο 1τίτλο1 1τίτλο3 1

►Τέλος, προχωρήσαμε στη δημιουργία poster με τον ομώνυμο τίτλο του project μας.