Β’ Τάξη: «Αισθάνομαι και Συναισθάνομαι»

Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας με τίτλο: «Αναγνώριση, έκφραση και διαχείριση συναισθημάτων – Αισθάνομαι και Συναισθάνομαι», οι μαθητές της Β΄ τάξης παρουσίασαν τα Χριστούγεννα το θεατρικό έργο «Το δώρο της Παπλωματούς». Ένα παραμύθι που προάγει την ανθρώπινη ανιδιοτελή προσφορά, την έκφραση των συναισθημάτων, καλλιεργεί την ενσυναίσθηση και τονίζει τη σημασία της αγάπης, της καλοσύνης και της συγχώρεσης και όχι των υλικών αγαθών στην επίτευξη της ευτυχίας.

Επιπλέον, μεταξύ άλλων δράσεων, οι μαθητές με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους Χαλίλη Νίκης, Δανιηλίδου Άννας και την ψυχολόγο του σχολείου κας Αθανασίας Παπαζώτου, έπαιξαν παιχνίδια ρόλων που αφορούσαν την αποδοχή, την κατανόηση, την έκφραση συναισθημάτων καθώς και την ενσυναίσθηση. Ολοκλήρωσαν τις δράσεις αυτές με εικαστικές δημιουργίες.