Ολοκλήρωση Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων

Τη φετινή σχολική χρονιά 2015-2016 τα περισσότερα Τμήματα του Σχολείου μας είχαν για  θέμα τους στα Εκπαιδευτικά Προγράμματα που υλοποιούν  το προσφυγικό και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα. Καθώς ολοκληρώνονται τα Προγράμματα, φιλοδοξούμε το κάθε Τμήμα να βγάλει ένα τραγούδι με στίχους  που θα μιλούν για την προσφυγιά, τη φτώχια και  την αλληλεγγύη που πρέπει να δείχνουμε στους αναξιοπαθούντες συνανθρώπους μας. Στη συνέχεια θα ντύσουμε με  μουσική τούς στίχους (μουσική που τα ίδια τα παιδιά θα εμπνευστούν) και θα τους ηχογραφήσουμε. Κατόπιν θα συγκεντρώσουμε όλα τα τραγούδια σε ένα CD, το οποίο θα μοιραστεί σε όλους τους μαθητές μας στο τέλος της σχολικής χρονιάς.

Ήδη το ΣΤ2 Τμήμα τελειοποίησε το τραγούδι του με το οποίο το Σχολείο μας συμμετείχε στο Διαγωνισμό Ραδιοφωνικού Μηνύματος και Τραγουδιού «Κάν’ το ν’ ακουστεί». Όταν ολοκληρωθούν όλα τα τραγούδια θα τα ανεβάσουμε να ακούγονται στο European School Radio.