ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ Ε

IMG 20220517 115029Ε΄ ΤΑΞΗ

1ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων – Θεματική Ενότητα: «Ζω καλύτερα – Ευ ζην», Υποθεματική: «Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία – Πρόληψη»

Το χρονικό διάστημα από 22 Οκτωβρίου έως 3 Δεκεμβρίου 2021 ολοκληρώσαμε το πρώτο εργαστήριο δεξιοτήτων με τίτλο «Παίζουμε και Μαθαίνουμε Παρέα, Πάντα με Βλέμμα Θετικό…!!» στο πλαίσιο της ενότητας «Ζω καλύτερα» και της υποθεματικής «Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία-Πρόληψη»

Κατά τη διάρκεια αυτού του εργαστηρίου είχαμε την ευκαιρία να αναγνωρίσουμε καλύτερα τον εαυτό, να εκφραστούμε με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους. Ακόμη, φτιάξαμε σενάρια, τα οποία παρουσιάσαμε στην τάξη, με στόχο να αναδείξουμε τη θετική εξέλιξη δύσκολων και δυσάρεστων καταστάσεων. Τέλος, συνεργαστήκαμε, αναγνωρίσαμε τα συναισθήματα, τα μοιραστήκαμε και παίξαμε με τον τροχό των συναισθημάτων παρουσιάζοντάς τα ο καθένας με παντομίμα.

2ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων – Θεματική Ενότητα: «Ενδιαφέρομαι και ενεργώ», Υποθεματική: «Εθελοντισμός και διαμεσολάβηση».

Το χρονικό διάστημα από 10 Δεκεμβρίου 2021 έως 11 Φλεβάρη του 2022 ολοκληρώσαμε το δεύτερο εργαστήριο δεξιοτήτων με τίτλο: «Νοιάζομαι και δρω…» στο πλαίσιο της ενότητας «Ενδιαφέρομαι και ενεργώ» και της υποθεματικής «Εθελοντισμός και διαμεσολάβηση».

Κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου κάναμε ασκήσεις και παιχνίδια με στόχο τη συνεργασία, την εμπιστοσύνη και την ανάπτυξη ομαδικού πνεύματος, στοιχείων απαραίτητων για δράσεις συνεργατικού εθελοντισμού. Στη συνέχεια, αναγνωρίσαμε τις αξίες στη ζωή και τα ανθρώπινα δικαιώματα. Απεικονίσαμε μέσω της ζωγραφικής τον εαυτό μας με αυτά που μπορούμε να κάνουμε και αυτά που μας δυσκολεύουν. Έτσι, αντιληφθήκαμε ότι μπορούμε κι εμείς να προσφέρουμε πολλά. Συμμετείχαμε στο πρόγραμμα «MakeAWish» και μαζί με όλα τα παιδιά του σχολείου αγοράσαμε αστέρια και στείλαμε ευχές στα παιδιά που περιμένουν να πραγματοποιηθεί μία μεγάλη επιθυμία τους. Πριν τα Χριστούγεννα, φτιάξαμε κάρτες τις οποίες, μαζί με κάποια κεράσματα που αγοράσαμε, παραδώσαμε στην Κοινωνική Υπηρεσία του δήμου Αγ. Αναργύρων. Αυτή ανέλαβε να τα προωθήσει σε μοναχικά άτομα που υποστηρίζει μέσω του προγράμματος «Βοήθεια Στο Σπίτι». Επίσης, στα πλαίσια του εθελοντισμού και της ανάγκης για τη φροντίδα του περιβάλλοντος, συνεργαστήκαμε με την Κοιν.Σ.Επ. «Ένα Παιδί Μετράει τ’ Άστρα» η οποία ανακυκλώνει πλαστικά καπάκια και με τα έσοδά της, βοηθάει παιδιά που έχουν κινητικά προβλήματα προσφέροντάς τους καροτσάκι.

3ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων – Θεματική Ενότητα: «Δημιουργώ και Καινοτομώ», Υποθεματική: «STEM – Εκπαιδευτική Ρομποτική».

Το χρονικό διάστημα από 25Φλεβάρη 2021 έως15 Απριλίου του 2022 ολοκληρώσαμε το τρίτο εργαστήριο δεξιοτήτων με τίτλο: «Μηχανικός Μανιταριού και Ηλεκτρολόγος Παγωτού» στο πλαίσιο της ενότητας «Δημιουργώ και Καινοτομώ» και της υποθεματικής «STEM –Εκπαιδευτική Ρομποτική».

Μάθαμε τι είναι τα επαγγέλματα  STEMκαι ποιες δεξιότητες πρέπει να διαθέτει κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με αυτό. Με βιωματικό τρόπο και παιχνίδι, αναγνωρίσαμε τις δεξιότητες αυτές. Τέλος, πήραμε συνέντευξη από επαγγελματία STEMο οποίος απάντησες στις ερωτήσεις μας σχετικά με το επάγγελμά του και τις δεξιότητες που αυτό χρειάζεται.IMG 20220516 213729 1 των συναισθημάτων 1 εθελοντική δράση 1