Πρόσκληση Σύμβουλος εκπαίδευσης, σεμινάριο στις 28/3/2024 «Η Τεχνητή Νοημοσύνη και η αξιοποίησή της στην εκπαιδευτική διαδικασία».

ΒΕΒΑΙΩΣΗ

20240328 184840 20240328 173646 20240328 173728 20240328 184908Παρακολούθησα στο You Tube το παρακάτω πολύ ενδιαφέρον σεμινάριο για την Τεχνητή νοημοσύνη και την αξιοποίησή της στην εκπαίδευση.

Η Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ 60 Μαγνησίας σε συνεργασία με το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Διάδοσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ), τις Διευθύνσεις Α/θμιας Εκπαίδευσης: Βοιωτίας, Δυτικής Θεσσαλονίκης, Ηλείας, Ημαθίας, Καρδίτσας καιερ Χίας, Πέλλας, , τις Διευθύνσεις Β/θμιας Εκπαίδευσης: Αργολίδας και Ημαθίας δια των Υπευθύνων Πολιτιστικών Θεμάτων και Σχολικών Δραστηριοτήτων και Συμβούλων Εκπαίδευσης Διευθύνσεων: Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης, το Παιδαγωγικό Μέσων του Πανεπιστημίου Αιγαίου, τις Δημοτικές Βιβλιοθήκες Φιλολόγων Παλαιών . Φθιώτιδας, διοργανώνει Διαδικτυακό Εκπαιδευτικό Σεμινάριο γιαεκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης την Πέμπτη 28 Μαρτίου και ώρα 17:00- 19:00 μ.μ, με τίτλο:

«Η Τεχνητή Νοημοσύνη και η αξιοποίησή της στην εκπαιδευτική διαδικασία».

ΑΦΙΣΑ ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Το σεμινάριο θα παρουσιάσει ιστορία στα πλαίσια του 11ου Μαθητικού Διαγωνισμού με τίτλο
«Δημιουργώντας τα δικά μας παιχνίδια» αλλά και του Δικτύου «Τα σχολεία αναζητούν την τους» (https://schoolsnetwork.weebly.com/), που συντονίζει το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Διάδοσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) και συνεργάζεται η Δ.Π.Ε. Λάρισας.
Η Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ60 Ν. Μαγνησίας
Αντωνίου Ελισάβετ

Πρόγραμμα σεμιναρίου

Πρόγραμμα
Χαιρετισμοί
Νέα ψηφιακή τεχνολογία, νέα μάθηση;
Αλιβίζος (Λοΐζος) Σοφός Καθηγητής Πανεπιστημίου Αιγαίου
Τα εργαλεία της τεχνητής νοημοσύνης: πώς τα αξιοποιούμε στην εκπαίδευση;
Σπυρίδων Σπύρου, Υποψήφιος διδάκτορας ΠΤΔΕ Πανεπιστημίου Αιγαίου
Περιεχόμενο του σεμιναρίου
Έχετε σκεφτεί ποτέ, ως εκπαιδευτικοί, φοιτητές/τριες, μαθητές/τριες, να είχαμε
«υπερδυνάμεις»;
Στο επιμορφωτικό σεμινάριο θα αναλύσουμε πώς η Τεχνητή Νοημοσύνη και η πληθώρα
εργαλείων της μπορούν να μας παρέχουν «υπερδυνάμεις» που πάντα θέλαμε.

Συγκεκριμένα θα δούμε τα πιο κάτω:
Canva & ΑΙ
Text to image
Text to video
Text to speak
Quiz Generators
Presentation Makers
ΑΙ Tutors
Δημιουργοί φύλλων εργασίας
Δημιουργοί κόμικς
Δημιουργοί μουσικής
Εργαλεία για έρευνα, μετάφραση, περίληψη…
Εργαλεία που κάνουν το σχολείο διασκέδαση και ελκυστικό για τα παιδιά

Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ

Κατηγορίες: ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΕΙΣ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.