Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, 21-3-2023

Βρισκόμαστε στη θεματική 25η Μαρτίου. Η Νηπιαγωγός λέει στα παιδιά θα σας διαβάσω το ποίημα του Γ. Ρίτσου με τίτλο: Ειρήνη, τα παιδιά μέσα από συζήτηση-ερωτήσεις μίλησαν για τις αγαπημένες τους εικόνες από το ποίημα και κατανόησαν την έννοια της ειρήνης. Στην ερώτηση της Νηπιαγωγού τι θέλετε Ειρήνη ή Πόλεμο όλα τα παιδιά βροντερά απάντησαν: Ειρήνη!!

20230321 111917 20230322 082553

Η Νηπιαγωγός ανακοινώνει στα παιδιά ότι σήμερα είναι παγκόσμια ημέρα Ποίησης(21-3-2023) και τους είπε αν θέλουν να δημιουργήσουμε ένα ποίημα για την Ειρήνη. Τα παιδιά είπαν με ενθουσιασμό ναι και η νηπιαγωγός τους λέει όπως ξέρετε είμαι μέλος της ποιητικής ομάδας του Poetry Slam Volou, αγαπώ πολύ την Ποίηση, οπότε θα συνεργαστώ μαζί σας.. Θέλω να με βοηθήσετε να εμπνευστώ και να γράψω ένα ποίημα για την Ειρήνη!

Αρχικά η νηπιαγωγός λέει στα παιδιά θέλω να σκεφτείτε και να μου πείτε τι θα ζωγραφίζατε για την Ειρήνη, κάθε παιδί έλεγε και κάτι όπως ήλιος χαμογελαστός, παιδάκια χαμογελαστά, λουλούδια ανθισμένα, καρδούλες, πεταλούδες κ.λ.π.

Ωραία παιδιά μια χαρά είναι οι ιδέες σας!! Ξεκινάμε λοιπόν να δημιουργούμε.. μην ξεχάσετε να αφήσετε χώρο για το ποίημα.

Τα παιδιά άρχισαν να δημιουργούν τη Ζωγραφική τους και η Νηπιαγωγός παρακολουθώντας την όλη συνεργασία τους και το δημιουργικό τους έργο άρχισε σιγά σιγά να γράφει το ποίημα, να το διαβάζει σταδιακά στα παιδιά, τα παιδιά της έλεγαν τη γνώμη τους, θα τα καταφέρεις κυρία!

Στο τέλος η Νηπιαγωγός διαβάζει όλο το ποίημα στα παιδιά της τάξης , όπου άρεσε πολύ στα παιδιά!!Ευχαρίστησε τα παιδιά που την βοήθησαν να εμπνευστεί ποιητικά για την Ειρήνη μέσα από την Ζωγραφική τους.. Τους ζήτησε να δώσουν ένα τίτλο στο ποίημα, όπου τα παιδιά έδωσαν τον τίτλο: ΕΙΡΗΝΗ

Βίντεο

Το τελικό μας προιόν ήταν έτοιμο.. Τα παιδιά έμαθαν το ποίημα και αποφασίσαμε να το ταξιδέψουμε στο Α τμήμα του συστεγαζόμενου 32ου Ν/Γ Βόλου και στην Α Τάξη του 29ου Δημοτικού σχολείου.

20230321 103806 20230321 104250 20230321 104436

Βίντεο όπου οι μαθητές της Α Τάξης με τα Νήπια λένε το ποίημα με τίτλο: ΕΙΡΗΝΗ

Μπράβο στα παιδιά μας!!

Κατηγορίες: ΠΑΓΚΟΣΜΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.