Συνεργατικό μάθημα στην Αγγλική γλώσσα σύνδεση με το Πρόγραμμα e-Twinning:Our heritage for sustainable future

TRADICIONAL WAY FORPRESERVING FOOD (INCLUDEPARENTS, GRANDPARANTES,)ALL PARTNERS CREATING E-BOOK WITH VIDEOS AND IMAGES.

Τα παιδιά δουλεύουν κατά στάδια ομαδικά με τους εκπαιδευτικούς ΠΕ60 και ΠΕ06.

Τα παιδιά  της 1ης ομάδας με την εκπαιδευτικό ΠΕ60 υλοποιούν την ώρα των Αγγλικών σε συνεργασία με γιαγιά προνηπίου τουρσί με τα λαχανικά του χειμώνα: κουνουπίδι, καρότο, σέλινο χρησιμοποιώντας ως υλικά συντήρησης το χονδρό αλάτι και το ξύδι. Αυτή η δραστηριότητα συνδέεται με το πρόγραμμα που υλοποιούμε στο e-Twining όπου καλούνται να υλοποιήσουν για τον μήνα Ιανουάριο.  Η εκπαιδευτικός ΠΕ06 κατά τη φάση της υλοποίησης της συνταγής λέει στα Αγγλικά τις λέξεις των προϊόντων και των υλικών και τα παιδιά επαναλαμβάνουν τις λέξεις. Τα παιδιά της 2ης ομάδας απλά παρακολουθούν τη διαδικασία.

Τα παιδιά υλοποιώντας την συνταγή μαθαίνουν να λένε στα Αγγλικά τα προϊόντα που χρησιμοποιούν

By implementing the recipe, the children learn to say in English the products they use

ηχητικό μήνυμα : Τα παιδιά λένε τις λέξεις στα αγγλικά

Δημιουργία κολάζ στο canva με φωτογραφίες της παραπάνω δραστηριότητας

10th Kindergarten Volos Greece Aikaterini Zouzoula Tradicional Way For PRESERVING FOOD

Τα παιδιά της  2ης ομάδας της εκπαιδευτικού ΠΕ06  θα υλοποιήσουν τον παραδοσιακό τρόπο συντήρησης  της ελιάς με αλάτι σε επόμενο μάθημα, σε συνεργασία με τοπικό παραγωγό ελαιών, όπου τα παιδιά της 1ης ομάδας θα παρακολουθούν την διαδικασία.

Δημιουργήσαμε δύο πόστερ της παραπάνω δραστηριότητας.

Garyfallia Fragogeorgi 10th Kindergarten Volos Greece 1    Garyfallia Fragogeorgi 10th Kindergarten Volos poster

Στο μάθημα αυτό τα παιδιά μας με βιωματικό τρόπο θα εμπλουτίσουν το αγγλικό τους λεξιλόγιο με ευχάριστο και δημιουργικό τρόπο, αναδεικνύοντας για μία ακόμη φορά το μάθημα της Αγγλικής γλώσσας ως ένα λειτουργικό κομμάτι του σχολικού περιβάλλοντος.

Τα παιδιά των δύο ομάδων κάνουν ηχογράφηση στο συνεργατικό βιβλίο των εταίρων του storyjumper

ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ

Φραγκογεώργη Φιλίτσα ΠΕ 06

Ζούζουλα Αικατερίνη ΠΕ60

Κατηγορίες: AΓΓΛΙΚΑ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.