Επίσκεψη περσινού νηπίου στην τάξη μας!! Διάδραση μεταξύ μαθητών..

20221005 093235Μαθήτρια της Α τάξης του 18ου Δημοτικού Σχολείου, περσινό μας νήπιο επισκέφτηκε κατά την ώρα του διαλείμματος, την τάξη μας. Τα φετινά νήπια με χαρά χαιρέτησαν την περσινή τους συμμαθήτρια, τη ρώτησαν πως τα περνάει στο Δημοτικό, αν έκανε καινούργιους φίλους. Η μαθήτρια απάντησε: μια χαρά, έκανα καινούργιους φίλους.

Η Νηπιαγωγός με χαρά υποδέχεται την μαθήτρια και την συστήνει σε όλη την τάξη.

Τα νέα μας παιδιά και η Νηπιαγωγός παρατηρούσαν την όλη επικοινωνία. Στο τέλος όλα τα παιδιά και η Νηπιαγωγός χαιρέτησαν με χαρά την περσινή μαθήτρια.

Η παραπάνω διάδραση των μαθητών βοηθά στην προσαρμογή των νέων μαθητών μας , την ανάπτυξη διαπροσωπικών σχέσεων, τις επικοινωνιακές δεξιότητες αλλά και μακροπρόθεσμα την ομαλή μετάβαση των μαθητών από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο.

Δημοσιεύθηκε στην ΑΝΑΔΥΟΜΕΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ, ΟΜΑΛΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.