2η Τυπική Επικοινωνία-Ενημέρωση των Γονέων

Αγαπητοί μας γονείς, σας ενημερώνουμε ότι την Πέμπτη 3//11/2022και ώρα 18.00  θα υλοποιήσουμε την 2η Τυπική Επικοινωνία μας, στον αύλειο χώρο του Νηπιαγωγείου μας.

Σας καλούμε προς ενημέρωσή σας στα παρακάτω εξής θέματα:

1. Ενημέρωση για την πρόοδο των μαθητών και την εξελικτική τους πορεία.
  2. Ενημέρωση για τον ετήσιο Εκπαιδευτικό προγραμματισμό(θεματικές 1ου Τριμήνου-διδακτικοί και μαθησιακοί στόχοι)
  3. Ενημέρωση για την Πρακτική των φοιτητών ΠΤΕΑ του Π.Θ(Πρόγραμμα Μεντόρων Νηπιαγωγών)
  4. Ενημέρωση για το Σχέδιο Δράσης του σχολείου μας για το 2022-2023
  5. Γνωριμία – ενημέρωση με την εκπαιδευτικό ΠΕ06(Αγγλική Γλώσσα-Πρόγραμμα -eTwinning).

Σας περιμένουμε όπως πάντα με χαρά και εκτίμηση!!

20221103 180446

Στις 3/10/2022 ημέρα Πέμπτη στον αύλειο χώρο, υλοποιήσαμε με επιτυχία την παραπάνω επικοινωνία μας, από τις 18.00 μ.μ. έως τις 20.30, όπου οι γονείς ενημερώθηκαν για τα παραπάνω θέματα.

Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στην ενημέρωση για την υλοποίηση του σχεδίου δράσης το οποίο είναι συνέχεια του περσινού σχεδίου δράσης, ένα συνεργατικό σχέδιο με το 1ο Τμήμα του συστεγαζόμενου 32ου Ν/Γ Βόλου,  αναπτύχθηκε το όλο σκεπτικό και η αναγκαιότητα υλοποίησης του σχεδίου δράσης, οι γονείς ενημερώθηκαν ότι θα λάβουν σχετικό ερωτηματολόγιο σύμφωνα με το οποίο θα αποτυπώνεται η συναίνεσή τους καθώς και η όποια συμμετοχή τους.

Υπερτονίστηκε η αξία της συνεργασίας των γονέων, η συμμετοχή τους στην από κοινού αξιολόγηση του εκπαιδευτικού προγραμματισμού στο τέλος κάθε τριμήνου καθώς και στην αξιολόγησή τους μέσα από ερωτηματολόγιο που θα τους δοθεί προς το τέλος της σχολικής περιόδου, το οποίο συμβάλλει στην Αυτοαξιολόγηση της σχολικής μας μονάδας.

Διαμορφώθηκε το μήνυμα: Όλοι μαζί θα τα καταφέρουμε ως προς το ουσιαστικό όφελος των παιδιών μας, όλοι μαζί μπορούμε καλύτερα!

Επίσης οι γονείς είχαν την ευκαιρία και για προσωπική επικοινωνία με τους δύο εκπαιδευτικούς.

Ευχαριστούμε τους γονείς για τη όλη συνεργασία τους.

ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ

Ζούζουλα Αικατερίνη ΠΕ60

Φραγκογεώργη Φιλίτσα ΠΕ06

Δημοσιεύθηκε στην Επικοινωνία γονέων. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.