Παγκόσμια Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών, 26/9/2022

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας του συνεργατικού μαθήματος στην Αγγλική γλώσσα που θα γίνει μεθαύριο με αναφορά στην Ευρωπαική Ημέρα Γλωσσών, η νηπιαγωγός λέει στα παιδιά ότι σήμερα είναι μία πολύ σημαντική ημέρα!!

200px European Year of Languages 2001 logo

Θέλετε να το ανακαλύψουμε? Για παρατηρείστε καλά αυτή την εικόνα και πείτε μου τι βλέπετε?

Μέσα από την παρατήρηση την μαιευτική μέθοδο των ερωτοαπαντήσεων, και την διατύπωση από δύο μαθητές της τάξης από διαφορετική χώρα προέλευσης(Ελλάδα-Αλβανία, της λέξης καλημέρα οι μαθητές μπόρεσαν:

• να ευαισθητοποιηθούν  για τη σημασία της εκμάθησης γλωσσών και της διαφοροποίησης των γλωσσών που μαθαίνονται με σκοπό την αύξηση της πολυγλωσσίας και της διαπολιτισμικής κατανόησης
  • να ενθαρρύνει τη δια βίου εκμάθηση γλωσσών μέσα και έξω από το σχολείο

Η Νηπιαγωγός ρωτάει επίσης στα παιδιά αν ακούν στο σχολείο τους κάποια ξένη γλώσσα και κάποια από τα μεγαλύτερα παιδιά είπαν: ναι τα Αγγλικά από τη μις Φιλίτσα.

Η Νηπιαγωγός ρώτησε επίσης τα παιδιά αν θέλουν να μάθουν πολλές ξένες γλώσσες για να επικοινωνούν με περισσότερους ανθρώπους από διαφορετικές χώρες. Τα παιδιά είπαν: ναι.

Η συνέχεια του μαθήματος θα ολοκληρωθεί στις δύο ώρες της Αγγλικής Γλώσσας.

Κατηγορίες: ΠΑΓΚΟΣΜΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.