«Πρόσκληση σε Διαδικτυακή Ημερίδα με θέμα «Προγράμματα Κυκλοφοριακής Αγωγής & Οδικής Ασφάλειας στο σχολείο» στις 21-9-2022(πλατφόρμα Zoom)

Παρακολούθησα την παρακάτω Ημερίδα στην πλατφόρμα zoom:

20220921 180016     20220921 203426

Η Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Λάρισας διά της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων, σε συνεργασία με την Ειδική Μόνιμη Επιτροπή Οδικής Ασφάλειας της Βουλής Των Ελλήνων, την Περιφέρεια Θεσσαλίας, το Τμήμα της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, το Τμήμα Τροχαίας Λάρισας, τον Δήμο Λαρισαίων, το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) «Πάνος Μυλωνάς», διοργανώνουν Διαδικτυακή Επιμορφωτική Ημερίδα με θέμα «Προγράμματα Κυκλοφοριακής Αγωγής & Οδικής Ασφάλειας στο σχολείο» την Τετάρτη 21 Σεπτεμβρίου, κατά τις ώρες 18:00-20:00.

20220921 195907 20220921 195951
Η ημερίδα εντάσσεται στο πλαίσιο της «Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας» και
απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και σχολικούς τροχονόμους των σχολικών μονάδων της
Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Λάρισας και όλους/ες όσοι/ες ενδιαφέρονται. Σκοπός της
επιμορφωτικής δράσης είναι, οι συμμετέχοντες/χουσες να ενημερωθούν για την πρόληψη και τη μείωση των τροχαίων συμβάντων στους/στις μαθητές/τριες με την προβολή θεμάτων που προάγουν τη βελτίωση της κυκλοφοριακής αγωγής. Συγκεκριμένα, στόχος είναι οι συμμετέχοντες/χουσες να ενημερωθούν για τις πολλαπλές πλευρές του θέματος που αφορά το παιδί ως πεζό, ως επιβάτη και ως οδηγό ποδηλάτου, καθώς και για τις διδακτικές προσεγγίσεις που αφορούν την ευαισθητοποίηση και την ανάπτυξη δεξιοτήτων στα παιδιά προσχολικής και σχολικής ηλικίας, μέσω της χρήσης ψηφιακών μέσων και εργαλείων.

Η ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΗ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ

Δημοσιεύθηκε στην ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΕΙΣ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.