Γιορτή λήξης με τίτλο: Ποτέ δε χάνω. Τραγουδώντας και Παίζοντας Μαθαίνω, στις 14/6/2022.

Η γιορτή μας βασίζεται στη διαθεματική προσέγγιση, στην ισότιμη συνεργασία εκπαιδευτικών και μαθητών. Στόχος μας είναι με ευχάριστο τρόπο τα παιδιά μας να παρουσιάσουν τις δικές τους επιλογές και οι γονείς να έχουν την ευκαιρία να καμαρώσουν τα παιδιά τους και την πρόοδό τους.

20220527 115527 20220603 122243

Στο πλαίσιο της συνεργασίας οι δύο εκπαιδευτικοί ΠΕ60 και ΠΕ06 κατόπιν διεξοδικής συζήτησης καταλήγουν στον τίτλο της γιορτής: Ποτέ δε χάνω. Τραγουδώντας και Παίζοντας Μαθαίνω.

20220525 105528 20220531 105806

Ο παραπάνω τίτλος γνωστοποιήθηκε από τη νηπιαγωγό στην ολομέλεια της τάξης ως αφόρμηση για την ενεργοποίηση της κριτικής σκέψης των παιδιών, ώστε τα ίδια να επιλέξουν τα αγαπημένα τους τραγούδια που έμαθαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς στα Ελληνικά-Αγγλικά και να τα παρουσιάσουν στη γιορτή.

Κατόπιν τα παιδιά καλέστηκαν να επιλέξουν αγαπημένα τους παιχνίδια και να τα παρουσιάσουν.

20220526 104709 20220526 122544

Επίσης η νηπιαγωγός της τάξης πρότεινε στα παιδιά  και δύο άλλα καινούργια παιχνίδια και αφού τα παιδιά τα έπαιξαν με μεγάλο ενθουσιασμό τα επέλεξαν για τη γιορτή.

Ακόμη η νηπιαγωγός παρότρυνε τα παιδιά να επιλέξουν ένα μήνυμα για το κλείσιμο της γιορτής. Τα παιδιά κατόπιν συζήτησης επέλεξαν ως μήνυμά τους τον τίτλο από το 3ο θεματικό άξονα που ήταν Δεν μαλώνω, δεν μαλώνω, αγκαλιά μεγάλη απλώνω.

20220525 112038

Με αυτό τον ισότιμο τρόπο άρχισαν να σχηματίζονται τα  τρία μέρη της γιορτής μας όπου το Α μέρος εμπεριέχει την παρουσίαση των τραγουδιών, το Β μέρος την παρουσίαση των παιχνιδιών και το Γ μέρος το μήνυμα των παιδιών.

20220527 113851

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΝ, στα Ελληνικά και στα Αγγλικά.

1. ΓΕΙΑ ΣΑΣ (Πρόγραμμα e-Twinning: KIDS TALK ABOUT NATURE, Συνεργατικό τραγούδι που παρουσιάσαμε στο online meeting , στις 1/3/2022)

2.HELLO

3.NAI ΣΤΗ ΦΙΛΙΑΕργαστήριο δεξιοτήτων, 3ος Θεματικός άξονας ΕΥ ΖΗΝ με τίτλο: Δεν μαλώνω, δε μαλώνω, αγκαλιά μεγάλη απλώνω)

4. 1, 2, 3, 4, 5 Once I caught a Fish Alive (Π/Μαθηματικά)

5.ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ( Θεματική: Η Άνοιξη,Υπόθεμα: Τα φρούτα της άνοιξης)

6. Finger Family(Θεματική: Η Οικογένεια)

7. Η ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ (Θεματική: Ο πλανήτης Γη, κι όμως γυρίζει, υπόθεμα: Η Ανακύκλωση στη Γη)

8. ΣΩΣΤΕ ΤΟ ΧΩΜΑ – SAVE THE SOIL, Πρόγραμμα e-Twinning: KIDS TALK ABOUT NATURE, Συνεργατικό τραγούδι (στην Ελληνική-Αγγλική γλώσσα) που παρουσιάσαμε στο online meeting λήξης, στις 10-5-2022)

Β μέρος

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ανά ομάδες αλλά και όλα μαζί.

1. Η μπάλα που κυλά κάτω και ανάμεσα στα πόδια(παιχνίδι κινητικού προσανατολισμού-ταχύτητας) ανά ομάδες

2. Τρέχουμε μαζί..Ποιος θα φθάσει πρώτος?(παιχνίδι ταχύτητας)ανά ομάδες

3. Μπόουλινγκ( παιχνίδι οπτικού προσανατολισμού) ανά ομάδες

4. Μπορώ να σερβίρω. (συνεργατικό παιχνίδι)

5. Τα μπαλάκια μου πετώ μέσα στη λεκάνη(ανά ομάδες)

6.. Βοήθησέ με (παιχνίδι στήριξης)

Γ ΜΕΡΟΣ

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ: Δεν μαλώνω, δεν μαλώνω, αγκαλιά μεγάλη απλώνω –Όλοι μαζί μια αγκαλιά!!(ψυχοκίνηση: σχηματισμός αγκαλιάς ανά ζευγάρι – αγκαλιά Ολομέλειας).

Αποφασίσαμε από κοινού η γιορτή μας να υλοποιηθεί στον αύλειο χώρο των συστεγαζόμενων  Δημοτικών σχολείων.

Κατόπιν η νηπιαγωγός ενημέρωσε την εκπαιδευτικό ΠΕ06 για την επιλογή των τραγουδιών από τα παιδιά στην Αγγλική γλώσσα, οπότε ήμασταν όλοι έτοιμοι να αρχίσουμε τις πρόβες μας.

Οι πρόβες γίνονταν με ευελιξία όπου μπορούσαμε κάθε φορά ανάλογα των συνθηκών που μας επηρέαζαν όπως καιρός, χρήση της αυλής από άλλους. Επομένως έγιναν πρόβες και εντός και εκτός της τάξης.

20220607 100140

Τα παιδιά μας αναζήτησαν και επέλεξαν δύο φωτογραφίες από το Google  που τις ζωγράφισαν στις προσκλήσεις της γιορτής που θα δοθούν στους γονείς, διευθυντές συστεγαζόμενων σχολείων καθώς και στον ιερέα της  ενορίας μας.

Επίσης δημιουργήθηκε και  δόθηκε  το πρόγραμμα της γιορτής.

Αφού κάναμε  την προετοιμασία μας σας περιμένουμε όλους με χαρά!!

Καλό καλοκαίρι!!

ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ

Ζούζουλα Αικατερίνη ΠΕ60

Φραγκογεώργη Φιλίτσα ΠΕ06

Κατηγορίες: Θεματική. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.