Θεματική, Σχέδιο δράσης των μαθητών με τίτλο: Βιωματικά Χριστούγεννα-Τα δώρα της Αγάπης

Κύρια φάση υλοποίησης

Τα παιδιά αποφάσισαν ανά ομάδες σε πρώτη φάση να υλοποιήσουν τις εικαστικές τους δημιουργίες: Φάκελος Αγάπης-κάρτα της Αγάπης- κάρτα των ευχών τις οποίες σε δεύτερη φάση θα προσφέρουν στον ιερέα της ενορίας τους, κατόπιν επίσκεψης στον Ναό των Αγ. Αναργύρων.

Συμμετοχικότητα γονέων στο σχέδιο εργασίας

Τα γλυκά της Αγάπης: Μελομακάρονα- κουραμπιέδες θα υλοποιηθούν από τους γονείς των μαθητών, οπότε προσφέρεται η ευκαιρία σε όλα τα εμπλεκόμενα μέλη της σχολικής μας κοινότητας, να βιώσουν το ουσιαστικό μήνυμα των εορτών.

Τα δώρα της Αγάπης θα προσφερθούν στην εκκλησία στις 23-12-2021,από την Ολομέλεια της τάξης και αντιπροσωπεία γονέων συνεργατών. Επίσης την ίδια ημέρα θα προσφέρουμε και τα τρόφιμα της Αγάπης για το σπίτι της Γαλήνης. Σε συνεννόηση με τον ιερέα μετά την  προσφορά του σχολείου μας ο ιερέας θα μιλήσει στα παιδιά για τα Χριστούγεννα και την αξία της προσφοράς τους.

Μετά θα γυρίσουμε στην τάξη μας περιμένοντας τον Αη Βασίλη!!

Κατηγορίες: Θεματική. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.