Μάθημα Αγγλικών βιωματική μάθηση του εθίμου: Halloween

Ύστερα από πρόταση της εκπαιδευτικού ΠΕ 06 τα παιδιά να γνωρίσουν το έθιμο της κολοκύθας που συνδέεται με τις λέξεις φάρσα ή κέρασμα και έχει τις ρίζες του σε ένα Ιρλανδικό μύθο, η νηπιαγωγός της τάξης προτείνει μία δραστηριότητα εκτός της τάξης, εμπλέκοντας συνεργάτη γονέα που μένει πολύ κοντά στο σχολείο μας, όπου τα παιδιά με βιωματικό τρόπο θα υλοποιήσουν το έθιμο και θα εξασκηθούν λέγοντας την έκφραση:  «trick or treat»

Αφού προηγήθηκε η ενημέρωση των γονέων για το σχετικό έθιμο-υλοποίησή του, από την νηπιαγωγό και η σχετική συνεννόηση με τον γονέα συνεργάτη προχωρήσαμε στην υλοποίηση της δραστηριότητας: Halloween

Τα παιδιά αφού ενημερώθηκαν για το έθιμο,   και την επίσκεψη που θα έκαναν, επέλεξαν την φάρσα τους, χωρίστηκαν σε δύο ομάδες, όπου η μία ομάδα λεγόταν: trick και η δεύτερη treat  ξεκίνησαν με χαρά για το γειτονικό σπίτι για την υλοποίηση της φάρσας τους.

Κατά την φάση υλοποίησης του εθίμου συμμετείχαν και άλλοι δύο εθελοντές γονείς, οι οποίοι λειτούργησαν υποστηρικτικά  στην νηπιαγωγό για την  ασφάλεια των παιδιών στο δρόμο.

Τα παιδιά γυρίζοντας στο σχολείο ενθουσιασμένα άνοιξαν τα κεράσματά τους και η εκπαιδευτικός ταυτόχρονα τους έλεγε τις αντίστοιχες λέξεις στα αγγλικά. Έπειτα ζωγράφισαν την κολοκύθα με πορτοκαλί χρώμα.

Αξιοσημείωτο είναι ότι η γειτονιά που είδε την υλοποίηση της δραστηριότητας έδωσε και αυτή κεράσματα στα παιδιά.

Ευχαριστούμε τον συνεργάτη γονέα που μας βοήθησε να υλοποιήσουμε αυτή την όμορφη δραστηριότητα!!

Περάσαμε όλοι πολύ ωραία!!

ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ

Ζούζουλα Αικατερίνη ΠΕ 60

Φραγκογεώργη Φιλίτσα ΠΕ 06

Κατηγορίες: AΓΓΛΙΚΑ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.