Κοινωνικο-συναισθηματική Ανάπτυξη των νηπίων, αυθεντική μάθηση.

Με αφορμή την εορτή του μαθητή μας Δημήτρη,ένα αυθεντικό γεγονός, η ολομέλεια της τάξης κατόπιν των ευχών που απέυθυνε στον εορτάζοντα μαθητή αποφάσισε να δημιουργήσει για την γιορτή του φίλου τους, ένα βιβλιαράκι δώρων με ζωγραφιές και ευχές. Η χαρά του μαθητή απερίγραπτη όταν άκουσε και είδε τις ζωγραφιές των συμμαθητών του, όταν του παραδόθηκε το βιβλιαράκι δώρο της τάξης.

Η παραπάνω δημιουργική δραστηριότητα έδωσε στα παιδιά την ευκαιρία να εκφραστούν με κοινωνικό τρόπο που αρμόζει σε μία ονομαστική εορτή αλλά και να διατυπώσουν  τα συναισθήματά τους, ενδυναμώνοντας έτσι κοινωνικές-συναισθηματικές δεξιότητες και να συνειδητοποιήσουν την κοινωνική αξία του δώρου!!Επίσης οι μαθητές ένοιωσαν αυτοπεποίθηση που κατάφεραν να δημιουργήσουν το δώρο του Δημήτρη!!

Τα παιδιά το ευχαριστήθηκαν πολύ!!

Κατά την αποχώρηση των μαθητών, οι μαθητές είπαν χρόνια πολλά και στα Αγγλικά στον φίλο τους, και οι γονείς χαρούμενοι χειροκρότησαν με ενθουσιασμό τα παιδιά!!

Μπράβο στα παιδιά μας!!

Κατηγορίες: Θεματική. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.