Πρόγραμμα μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο
Τη φετινή σχολική χρονιά υλοποιήθηκε πρόγραμμα μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στην Α τάξη του Δημοτικού Σχολείου. Επισκεφτήκαμε λοιπόν την Α τάξη του συστεγαζόμενου 16ου Δημ. Σχολείου. Οι εκπαιδευτικοί και τα πρωτάκια μας υποδέχτηκαν με μεγάλη χαρά και πολλές εκπλήξεις που ενθουσίασαν τους μικρούς μας μαθητές.
Τα πρωτάκια με τις δασκάλες τους την κα Δέσποινα και την κα Κατερίνα, αρχικά μας έκαναν μια ξενάγηση στο σχολείο τους και στη συνέχεια μας οδήγησαν στην τάξη τους όπου μας έδειξαν τα βιβλία τους και τον τρόπο που δουλεύουν μέσα στην τάξη και συνεργάστηκαν με τα νήπια για να γράψουν το όνομά τους και να δημιουργήσουν μια κάρτα-ενθύμιο από την επίσκεψή τους.
Δεν έλειψαν βέβαια και τα παιγνίδια στην τάξη και στην αυλή…
Η επίσκεψή μας ολοκληρώθηκε με ένα υγιεινό κέρασμα!
Οι μικροί μας μαθητές για να ευχαριστήσουν για την καταπληκτική φιλοξενία τα πρωτάκια και τις δασκάλες τους χάρισαν τις δικές τους υπέροχες ζωγραφιές.