Ο Τρύγος της καρδιάς μας!!!

Νοέ 202115

ΑΜΠΕΛΙ-ΣΤΑΦΥΛΙ-ΚΡΑΣΙ

Για τους αμπελουργούς,  η πρώτη μέρα του τρύγου είναι ένα πραγματικό πανηγύρι με τραγούδια και χορούς! Πλήθος κόσμου, νέοι και νέες, ντόπιοι και ξένοι διασκεδάζουν με το πάτημα των σταφυλιών! Το σταφύλι από τα αρχαία χρόνια είναι το πιο αγαπημένο ίσως φρούτο στη χώρα μας! Ο Διόνυσος διέδωσε στον κόσμο την καλλιέργεια του αμπελιού, αλλά το αμπέλι και το κρασί έχουν συνδεθεί και με τη χριστιανική θρησκεία όπως με, τα θαύματα του Ιησού στο Γάμο στην Κανά και τη Θεία Κοινωνία με κόκκινο κρασί!

Ο τρύγος και το πατητήρι, η γεύση των σταφυλιών και των παραγώγων τους, αλλά και η εφαρμογή συνταγών για την παρασκευή γλυκισμάτων είναι μερικές από τις δραστηριότητες που φέρνουν τα παιδιά σε επαφή με το θέμα και τους δίνουν τη δυνατότητα να αποκτήσουν δυνατές εμπειρίες γι αυτό!

5 3 1 5 4 2 6 2 6 9 1 7 2 7 8 1 9 1 1 9 27 1 9 46 1 10 1 1 10 3 1 10 13 1 11 3 1 13 1 14 1

Νοέμβριος 2021
« Οκτ   Δεκ »

1. 23/01/1956: Οι κύπριοι μαθητές απέχουν από τα μαθήματά τους σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις συλλήψεις συμμαθητών τους που διαδήλωναν υπέρ της ένωσης της Κύπρου με την Ελλάδα.